PROGRAM PRE DETI NA FEST ANČI 2024

Na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča bude o zábavu postarané aj pre rodiny s deťmi! Od 25. júna do 30. júna na nich čaká veľa príležitostí ako osláviť koniec školského roka a naladiť sa na prázdniny. Pre najmenších sú pripravené krátkometrážne i celovečerné filmy, divadlo, čítačka, tvorivé dielne, workshop a plno podnetných chvíľ. K tomu všetkému je pre deti vyhradený celý posledný deň festivalu v Mestskom divadle Žilina.

FILMOVÝ PROGRAM

Fest Anča detským divákom predstavuje autorské filmy od významných medzinárodných a slovenských tvorcov, ktoré budujú ich kreativitu a predstavivosť spôsobmi, aké nemožno nájsť v bežnej slovenskej kinodistribúcii ani na streamovacích platformách. Tieto filmy s deťmi komunikujú o svete a spoločnosti vôkol nás ako s rovnocennými partnermi a rozvíjajú s nimi dialóg.

V súťažnej sekcii budú môcť vidieť napríklad film Žmýkanie o dôležitosti vytvárania kamarátskych vzťahov. Čo všetko dokážu dažďové kvapky porozpráva Dažďový chlapec a chorvátska filmová snímka Motýľ s témou kolobehu prírody bude skúšať ich pozornosť.

Motýľ

O víťaznom filme v kategórii Najlepší detský animovaný film rozhodne v utorok 25. júna a v stredu 26. júna detská porota zložená zo žiakov a žiačok prvého stupňa základných škôl v Žiline. Deti uvidia sedem súťažných filmov a potom spoločne rozhodnú o tom najlepšom. Súčasťou týchto premietaní sú aj tvorivé dielne.

Na deti čakajú aj originálne filmové príbehy z nesúťažných sekcií. Napríklad filmová hádanka Čo je v tej krabici? udrží v napätí nielen deti ale aj rodičov a zaujme aj film Choď preč, Alfred! o vtáčikovi, ktorý kvôli vojne prišiel o domček.

Choď preč, Alfred!

Pre najmenších je nachystaný i výber filmov Kúzelné priateľstvá o vrúcnych a nezvyčajných vzťahoch kamarátov, ktoré môžu niekedy čeliť ťažkej skúške. Tento výber obsahuje pútavé diela, ktoré zahŕňajú pestrú a širokú škálu štýlov a sú vhodné pre deti od 3 rokov. Ďalším výberom filmov je Zelený slon pre deti od 7 rokov, ktorý poskytuje vtipný a hravý spôsob, ako preskúmať rôzne oblasti trvalo udržateľného rozvoja a ochrany prírody.

Rodiny s deťmi sa môžu tešiť aj na šesť najnovších dielov slovenského večerníčka Drobci o dvoch nezbedných bratoch renomovanej animátorky Vandy Raýmanovej. Bude sa opekať, záhradkárčiť aj vyrábať zmrzlina! Drobci deťom ukážu ako snívať, fantazírovať a prečo je hra v našich životoch tak dôležitá. Vyššie spomínané filmové bloky budú odpremietané počas štvrtka a piatka v priestoroch žilinského Artfora.

CELOVEČERNÉ FILMY PRE DETI A RODIČOV

Fest Anča si pre celú rodinu nachystala aj celovečerné filmy v tohtoročnej téme festivalu: Nočná mora. Ale báť sa nemusíte! Akurát to hrdinovia a hrdinky v našich filmoch budú mať o niečo komplikovanejšie ako obvykle.

Napríklad Myška a medveď na cestách sa dozvedia o prísnom zákaze hrania na hudobné nástroje. Nerozluční kamaráti sa pokúsia nezmyselné nariadenie napraviť, aby sa do medvedej krajiny navrátila nielen hudba, ale aj radosť.

Festival premietne aj slovenskú rozprávku Tonko, Slávka a kúzelné svetlo o jedenásťročnom Tonkovi, ktorý od narodenia svieti. Tonko sa so svojou kamarátkou Slávkou vydajú na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit.

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo

Odvážne dobrodružstvo podnikne aj Nina vo filme Nina a tajomstvo malého ježka, aby prinavrátila svojmu otcovi chuť rozprávať rozprávky, ktoré tak miluje. Obidve snímky si majú diváci po novom možnosť vychutnať v multiplexe Ster Century Cinemas.

FEST ANČA MYSLÍ AJ NA TÍNEDŽEROV

Výber celovečerných filmov môže zaujať aj mladých dospelých. V kultovom filme Tima Burtona Mŕtva nevesta sa hlavný hrdina Viktor pohybuje na hranici dvoch svetov, medzi tmou a svetlom. Viktor je vtiahnutý do podsvetia, kde sa ožení s tajomnou mŕtvou nevestou, zatiaľ čo skutočná nevesta naňho medzitým čaká vo svete živých.

Mŕtva nevesta

Tínedžeri si môžu pozrieť aj ako Chlapec a volavka preskúmajú záhadnú opustenú vežu skrývajúcu magický svet, ktorému vládne tajomný starec. Najnovší film japonského režiséra Hajaa Mijazakiho a legendárneho štúdia Ghibli o osudových začiatkoch a koncoch, pozýva na stretnutie s armádou papagájov, statočným dievčaťom Himi aj roztomilými stvoreniami Warawara.

V rámci dní pre školy si na svoje prídu aj tínedžeri zo stredných škôl, pre ktorých premietne festival súťažné pásmo krátkych animovaných filmov v žilinskom Mestskom divadle.

DIVADLO, ČÍTAČKA A ĎALŠIE

V kníhkupectve Artforum bude na deti čakať čítačka Nebojím sa báť. Čítačka je určená pre všetky deti bez obmedzenia veku a poskytne bezpečný priestor aj na zdieľanie úryvkov obľúbených kníh či vlastnej tvorby. Deti budú mať možnosť nabrať odvahu postaviť sa svojim strachom aj na výtvarnom workshope, ktorý bude prebiehať v nedeľných doobedných hodinách v Čitárni súčasnej literatúry Mestského divadla. O tom, že aj obyčajný hlad môže byť nočná mora, rozpovie netradičné spracovanie predstavenia Kozliatka a vlk z dielne Divadielka Maťo. Po divadle, ktoré sa bude konať v sobotu na Stanici Žilina-Záriečie, si tu budete môcť pozrieť aj pásma krátkych animovaných filmov pre deti.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA a Fond na podporu umenia FPU.