Všetko, čo potrebuješ vedieť o Fest Anči 2021 – online aj live

Pre tvoj čo najlepší festivalový zážitok sme tento rok spísali tohto praktického sprievodcu. Nájdeš v ňom odpovede na všetky dôležité otázky ohľadom konania tohtoročnej Fest Anče. A keby ti náhodou nejaká informácia chýbala, neváhaj nám napísať na help@festanca.sk, cez na číslo 0903 581 874 alebo cez náš FB

FEST ANČA 2021 – ONLINE ALEBO NAŽIVO?

Je možné prísť tento rok na Fest Anču do Žiliny naživo?

Áno, ale len vo veľmi obmedzenom režime. Maximálna kapacita každej zo sál, ktoré máme k dispozícii, je po zohľadnení kultúrneho semaforu do 30 miest. Návštevníci si budú môcť na mieste kúpiť jednorazové lístky na jednotlivé premietania a koncerty priamo pred ich začiatkom, do naplnenia tejto kapacity. K dispozícii nie je predpredaj festivalových permanentiek ani predrezervácia jednorazových lístkov na jednotlivé predstavenia.

Potešíme sa, samozrejme, každému, kto príde do Žiliny osobne, no tohtoročnú Fest Anču radíme brať viac ako výlet s možnosťou kultúrneho vyžitia, než ako plnohodnotný festivalový zážitok s veľkou skupinou priateľov. Ten žiaľ, vzhľadom na okolnosti, aktuálne nevieme zabezpečiť.

Každému, kto by chcel mať istotu, že stihne vidieť čo najviac filmov a sprievodného programu, odporúčame namieriť svoj kurzor na webstránku Fest Anče. Na nej spustíme od 1. júla online festival a takmer kompletný program tu bude možné sledovať až do 11. júla – priamo doma z gauča.

Ale prečo sa vôbec Fest Anča 2021 koná primárne online, keď pandémia už poľavuje?

Druhá vlna Covidu síce zo Slovenska odchádza, situácia sa však na jar nezlepšovala tak rýchlo, ako by sme vzhľadom na organizačný cyklus festivalu potrebovali. Mnoho produkčných rozhodnutí robíme 4 – 5 mesiacov vopred a nakoľko začiatkom jari ešte nebolo jasné, či a kedy sa opatrenia uvoľnia, museli sme tento rok zvoliť pre bezpečnosť všetkých primárne online režim. Hneď ako sa Žilina dostala do lepšej epidemiologickej fázy, oznámili sme otvorenie festivalu aj pre fyzických účastníkov – hoci len v obmedzenom režime.

Tak teda ešte raz: Bude Fest Anča naživo alebo online?

Bude aj aj:) Väčšina podujatí sa uskutoční naživo aj cez stream. Komfortnejšie sa budú sledovať tento rok filmy cez internet, no na premietania aj sprievodné podujatia sa bude dať prísť aj osobne.

Má zmysel pozerať festival cez internet? Aké má Fest Anča online výhody?

Určite áno. Podľa nás z viacerých dôvodov: Prvý raz dostaneš tú najlepšiu animáciu z celého sveta vybranú kurátormi Fest Anče až do svojho počítača. Na sledovanie programu online budeš mať takmer 2 týždne, od 1. do 11. júla. Lístok na online bude vzhľadom na množstvo programu veľmi výhodný a vyjde ťa aj o niečo lacnejšie než by ťa vyšla permanentka na štandardnú Fest Anču v inom roku. Filmový program z tematického fokusu Tradície bude tento rok obohatený o bonusové rozhovory, ktoré na live Anči obvykle nerobievame. A posledný dôvod: máš možnosť rozhodnúť sa, kedy si čo pozrieš a nemusíš sa prispôsobovať festivalovému harmonogramu. (Toto však nebude platiť v prípade koncertov, ktoré budú streamované cez Facebook bezplatne, no iba v konkrétnom čase.)

Koľko ľudí môže prísť na festival fyzicky?

Kapacita festivalu nie je obmedzená. Obmedzené je však množstvo ľudí, ktorí môžu byť v jednom čase na jednom premietaní alebo inom programe. Naše sály pojmú tohto roku maximálne 30 ľudí na jeden program. Ak sa práve nezmestíš na aktuálny program, môžeš si dať drink na bare alebo tráviť čas so známymi na terase Novej Synagógy a Stanice, ktoré fungujú v bežnom aktuálne platnom režime.

Koľko ľudí môže sledovať Fest Anču ONLINE?

Neobmedzene veľa! Pokojne pošli náš stream kamarátom, mame, babke aj obľúbenému vodičovi trolejbusu.

 

AKO BUDE PREBIEHAŤ FEST ANČA 2021 ONLINE

Kde, kedy a ako bude streamovaná Fest Anča online a kedy zverejníte kompletný program?

Technicky bude Fest Anča 2021 ONLINE streamovaná cez platformu Festhome.com. Nemusíš však festivalový stream hľadať tam – nájdeš ho od 1. júla aj na našom webe www.festanca.sk.

Pred prehratím filmov bude potrebné kúpiť si lístok. Každý divák sa najprv musí zaregistrovať na Festhome.com, vytvoriť si konto. Potom si môže kúpiť lístok na celú Fest Anču alebo jednotlivé projekcie. Ak si kúpiš lístok na celý online festival, bude si ťa systém pamätať a potom už len stačí pozerať na projekcie, ktoré chceš.

Na streame budeš môcť po dobu 11 dní, od 1. do 11. júla, sledovať takmer kompletný filmový program Fest Anče 2021 a sprievodný program obohatený o diskusie k tematickému fokusu. Zvyšok sprievodného programu – koncerty, diskusie a pod – bude voľne dostupný na Facebooku Fest Anče, DJ sety zas na Twitchi. Koncerty budú po dohode s umelcami zverejnené iba v priamom prenose, zvyšok programu budeme aj archivovať.

Sprievodný program budeme streamovať priamo zo Žiliny z obľúbených každoročných lokácií, napríklad spod Rondelu alebo – tento rok super špeciálne – aj zo Sphéry v Novej Synagóge.

Bude všetok LIVE program dostupný aj ONLINE?

Žiaľ, nie. V prípade niekoľkých programov tohtoročnej Fest Anče sme limitovaní technickými alebo licenčnými možnosťami a preto budú musieť tiet programy prebehnúť iba naživo.

Sú to: premietania slovenských Večerníčkov pre deti aj pre dospelých a tematická čítačka Dobšinského rozprávok.

V akých jazykoch budú prebiehať premietania a diskusie?

Väčšina premietaní bude prebiehať so slovenskými a anglickými titulkami. Niektoré filmy sú, ako každý rok, bez dialógov. Diskusie budú prebiehať v slovenčine a češtine bez titulkov.

Viem sa zapájať svojimi otázkami do diskusií, ktoré budú súčasťou festivalu?

Áno, k diskusiám, ktoré sa budú diať na festivale naživo (všetky okrem prednahratých rozhovorov k fokusovým sekciám) sa bude možné pripojiť a pýtať sa otázky cez Sli.do.

Pripájam sa zo zahraničia, budem vedieť festival sledovať?

Áno, festival je možné skoro v celej jeho podobe sledovať aj zo zahraničia.  Z 325 filmov nebude na platforme celosvetovo dostupných iba 61.

AKO BUDE PREBIEHAŤ FEST ANČA LIVE

Je niečo z klasického Fest Anča programu, čo tento rok nebude možné zažiť naživo v Žiline?

Keďže festival ide tento rok naživo v minimalistickom pandemickom variante, na mieste bude chýbať viacero “stálic”, na ktoré sme zvyknutí. Nebudeme mať veľké premietania, veľa živého programu pre množstvo ľudí, a tým pádom možno aj festivalová atmosféra bude tento rok trochu iná. V programe tiež chýbajú workshopy a iné kontaktné formáty, ktoré sme nezaradili kvôli bezpečnosti. Na mieste nebude ani gastro – Žilina však, našťastie, ponúka dostatok možností prestravovať sa. Bary na Stanici a v Novej Synagóge budú otvorené.

A ani tento rok nebude chýbať v programe Samčo, brat dážďoviek. Takže vlastne je všetko skoro ako vždy.

Bude tento rok Fest Anča LIVE niečím špeciálna?

Iba pre publikum priamo na mieste budeme kvôli licenčným obmedzeniam premietať selekciu slovenských Večerníčkov v niekoľkých blokoch. Takisto iba na mieste sa odohrajú nočné DJ sety. Špeciálna bude aj Sphéra, ktorú na celý tento rok v Novej Synagóge nainštaloval sochár Juraj Gábor a v ktorej sa bude odohrávať aj časť nášho programu.

Bude sa dať prespať na Stanici v stanovom mestečku?

Nie. Stanové mestečko pod Rondelom tento rok nebude fungovať, takisto neposkytujeme ani iné formy ubytovania. V areáli nebudú k dispozícii ani sprchy, gastro ani iné vymoženosti, na ktoré sme si zvykli z predošlých ročníkov.

Aké Covid-19 opatrenia budú platiť na mieste?

Na všetkých predstaveniach do všetkých kinosál a priestorov je potrebné vstupovať s rúškom a ponechať si ho na tvári počas celého trvania premietania. V priestoroch festivalu budeme poskytovať dezinfekcie na ruky. Ak by dezinfekcie chýbali, neváhaj to oznámiť niekomu z organizátorov či dobrovoľníkov, a my situáciu hneď napravíme. Buď ohľaduplný ku svojmu okoliu a dodržiavaj všetky nariadenia Úradu verejného zdravotníctva, je to pre dobro nás všetkých. Ak sa cítiš chorý alebo chorá, ostaň, prosím, doma.

Kde sa tento rok Fest Anča LIVE odohráva?

Hlavnými dejiskami festivalu sú Nová Synagóga v Žiline na ul. J. M. Hurbana 11 a kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie na Závodskej ceste 3 v Žiline.

 

ČO SO VSTUPENKAMI?

Kde si kúpim vstupenku a aké lístky budú v predaji na ONLINE a LIVE verziu?

K dispozícii budú tento rok dva typy lístkov. Lístky na ONLINE Anču a lístky na Fest Anču naživo.

ONLINE lístky budú v predpredaji koncom júna a budú sa dať kúpiť v troch cenových rovinách – lístok na streamovanie kompletného online programu, lístok na jedno premietanie (každý návštevník si ich môže kúpiť ľubovoľne veľa) a lístok na detský program. Vstupenky je možné kúpiť cez festhome.com. Sleduj naše sociálne siete, aby ti neušlo spustenie predpredaja.

Lístky na LIVE Fest Anču nebudú dostupné v predpredaji. K dispozícii budú len jednorazové lístky na premietania na mieste za 3 eurá. Vstupenky na predstavenia nebude možné predrezervovať ani inak si “zabezpečiť” miesto na konkrétnom programe.

Kde si budem môcť v rámci LIVE festivalu kúpiť vstupenky na program?

Lístky budú dostupné 15 minút pred každým premietaním pred konkrétnou sálou, podľa programu.

Mám kúpenú Limitku na Fest Anču 2021. Čo s ňou?

Držitelia Limitovaných vstupeniek na Fest Anču 2021majú tri možnosti: môžu ich použiť uplatniť na tohtoročnú online verziu festivalu (ako online pass pre dve osoby), preniesť si ich do budúceho ročníka (ako permanentku pre dve osoby), alebo požiadať o vrátenie vstupného. Ak chceš svoju Limitku zmeniť na online vstupy na Fest Anču 2021, alebo preniesť do budúceho roka, napíše e-mail na akreditacie@festanca.sk. Ak chceš, aby sme ti vrátili vstupné, kontaktuj info@inviton.eu s uvedením predmentu e-mailu  „FEST ANČA 2021“.

Ako si kúpim lístok na Fest Anču ONLINE?

Lístky si môžeš kúpiť na Festhome.com, to bude tento rok niečo ako “Fest Anča Netflix”. Pred kúpou lístka je potrebné sa na stránke zaregistrovať. Po úspešnej registrácii si na rovnakej stránke môžeš kúpiť buď lístok na celý festival alebo len jednotlivé projekcie. Platiť je možné prostredníctvom platobnej karty alebo cez PayPal.

Pred kúpou lístka je potrebná registrácia na stránke Festhome.com

 

Kúpil/a som si lístok na Fest Anču ONLINE, ako ho budem vedieť uplatniť / použiť?

Ak si kúpiš lístok na celý festival, môžeš pozerať ľubovoľné premietania cez náš homepage alebo na adrese online.festanca.sk. Prehliadač si ťa bude pamätať a už sa nebudeš musieť nikde znova prihlasovať. Ak si budeš kupovať lístky na jednotlivé premietania, pred každým spustením prehrávača budeš musieť zadávať údaje potrebné k zaplateniu.

Existujú nejaké obmedzenia na pozeranie filmov online?

Áno. Každé premietanie si môžeš pozrieť hocikedy medzi 1. a 11. júlom, avšak po začatí pozerania bude dostupné 48 hodín. Po uplynutí tejto doby alebo po dokončení celého bloku si nebudeš môcť rovnakú sekciu pozrieť znova. Výnimkou je detský lístok, v rámci ktorého bude možné pozrieť si detské sekcie viackrát

Dostal/a som free voucher (napríklad ako výhru v súťaži) na prístup na Fest Anču online, ako ho použijem?

  1. Choď na stránku http://online.festanca.sk a zaregistruj sa kliknutím na ikonku používateľa v pravom hornom rohu. 
  2. Po úspešnej registrácii by si mal byť automaticky prihlásený. Ak nie si, prihlás sa pomocou svojho nového konta. 
  3. Prejdi o kúsok nižšie a podľa druhu vouchera (zľavy) – ide buď o zľavu na festivalovú pernamentku alebo na jedno premietanie – klikni na tlačidlo “Kúpiť premietanie/festivalovú permanentku”. 
  4. Následne sa ti zobrazí okno, ktoré ti ponúkne možnosť zakúpiť si lístok alebo vložiť kód vouchera.
  5. Do políčka “Kód vouchera” zadaj kód, ktorý ti bol doručený, podľa typu zľavy sa ti zobrazí suma za lístok (0€, 10€ atď.). 
  6. Stlač tlačidlo “pokračovať”.
  7. Následne budeš mať sprístupnený filmový obsah podľa typu zľavy.

 

POMOC! NIEČO NEFUNGUJE!

Čo mám robiť, ak mi nejde kúpiť lístok, nefunguje mi lístok alebo sa neviem dostať k filmom napriek tomu, že vlastním vstupenku?

Napíš e-mail na adresu help@festanca.sk alebo cez Whatsapp na číslo 0903 581 874.

Reagovať sa budeme snažiť obratom. Od 1. do 11. júla bude helpdesk fungovať každý deň od 9:00 do 21:00.