PREDSTAVUJEME OFICIÁLNY VÝBER FILMOV NA FEST ANČI 2024

Oficiálna selekcia 17. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča prináša to najlepšie, čo vzniklo vo svete animácie za posledné dva roky. Na festival sa tohto roku prihlásilo 1340 filmov zo 71 krajín sveta, z ktorých predvýberová komisia vyselektovala 206 sviežich a autentických titulov. Návštevníci si ich môžu pozrieť už o pár mesiacov v Žiline, konkrétne od 25. do 30. júna 2024.

Tohtoročná hlavná súťaž je výrazná technikami animácie a progresívnymi prístupmi k narácii animovaného filmu.

Témy súčasného sveta sa odrážajú aj v tvorbe animátorov. Vojenské konflikty, migráciu či rozpady vzťahov spracovali s autorskou odvahou a nadhľadom. Zároveň sú v oficiálnej selekcii aj filmy plné láskavosti a objavuje sa tu humor a absurdita. ,,Posun zaužívaných hraníc je spôsobený aj dlhšou minutážou filmov. Tento trend nás teší, lebo je znakom emancipácie animovaného filmu,“ hovorí programový riaditeľ a člen predvýberovej komisie Jakub Spevák.

K oficiálnej selekcii sa vyjadril aj člen predvýberovej komisie Peter Gašparík: ,,Prvýkrát sme mali prihlásené aj početné filmy vytvorené umelou inteligenciou. Avšak len zopár filmom sa podarilo s umelou inteligenciou pracovať umne, pri ostatných nás kvalita nepresvedčila zaradiť ich do oficiálneho výberu.“

Príručka pre mučeníka (Martyr’s Guidebook) – Maksymilian Rzontkowski

PROFESIONÁLI, ALE AJ ŠTUDENTI

Do hlavnej súťaže sa prebojovalo 32 filmov, pričom až tretina z nich je študentských. Tie budú súťažiť o cenu Anča Award za Najlepší študentský krátky animovaný film. ,,Študenti prinášajú odvahu otvárať nezvyčajné témy a experimentujú s vyjadrovacími prostriedkami. Rozdiely medzi filmami z profesionálneho prostredia a tými študentskými sa z roka na rok stierajú,“ zhodujú sa Peter Gašparík a Ema Nemčovičová, členovia predvýberovej komisie.

Karcinizácia (Carcinization) – Denis Souza

Zo študentskej tvorby si budete môcť pozrieť napríklad americký film vlákna pojednávajúci o tom, ako rýchlo môžu vzájomné sympatie medzi dvoma ľuďmi splesnivieť a úplne sa pokaziť. Osobitým počinom je aj Karcinizácia, začínajúceho brazílskeho tvorcu Denisa Souzu, o túžbe stať sa krabom. Medzi študentmi figuruje aj pre návštevníkov Fest Anče známa poľská autorka Barbara Rupik so svojím novým filmom Zázraky sa dejú o oživnutých sochách svätcov. Snímka bola vybraná na prestížne festivaly v Annecy a Clermont-Ferrand.    

27 – Flóra Anna Buda

Spomedzi etablovaných animátorov sa návštevníci Fest Anče už teraz môžu tešiť na dlho očakávaný film 27 maďarskej animátorky Flóry Anny Budy, ktorý zarezonoval v Cannes, Annecy, Toronte či na festivale Sundance. Vo výbere sa nachádza aj dokumentárny film Mauríciov bar o queer podniku z dielne Toma Prezmana a Tzora Ederyho. V hlavnej súťaži sa predstaví aj fínska autorka Iiti Yli-Harja s filmom Cítim tu myš, ktorej  film Lícenka – neobyčajná cesta si môžete pamätať z minulého ročníka. Objaví sa tu i Trenie dráh od Cheng-Hsu Chung, ktorý bol jedným z minuloročných porotcov Fest Anče.

Trenie Dráh – Rubbing of Trajectories – Cheng-Hsu Chung

Filmy, ktoré získajú ocenenie Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský animovaný film sú automaticky oprávnené na posúdenie v Oscarovej® súťaži krátkych filmov, keďže Fest Anča je od minulého roka Academy Awards® Qualifying Festival!

ORIGINÁLNE VÝPOVEDE SLOVENSKÝCH FILMÁROV

Podstatnou súčasťou výberu Fest Anče je aj slovenská animovaná tvorba. V hlavnej a zároveň aj v slovenskej súťaži figuruje Ahoj leto úspešných mladých autorov Veroniky Zacharovej a Martina Smatanu. V slovenskom výbere sa nachádza aj študent animácie Niko Mlynarčík, ktorého film Bolavlk zobrazuje manipuláciu a obťažovanie v internetovej komunikácii.

,,S radosťou pozorujeme, že potenciál slovenskej animovanej tvorby z roka na rok rastie. Svedčia o tom i štyri študentské filmy, ktoré si našli svoje miesto v slovenskej súťažnej sekcii, povedal programový riaditeľ festivalu Fest Anča Jakub Spevák.

VIDEOKLIPY

,,Tento rok nás prekvapil žánrový rozptyl hudby, ku ktorej sa animátori rozhodli urobiť videoklip. Návštevníci Fest Anče budú môcť zažiť spojenie obrazu s post-punkom, dream-popom ale ale i so stredovekou skladbou v jazzovom aranžmá,“ hovorí programová asistentka Ema Nemčovičová.

PJ Harvey – I Inside the Old I Dying – Joaquín Cociña, Cristobal León

Návštevníci uvidia najnovšiu tvorbu Ramana Djafariho ku skladbe RIP TXL od DJ Piper, ale aj k piesni Worms od Ashnikko. V rovnakej sekcii sa objaví renomované čilské duo Joaquín Cociña a Cristóbal León so stop-motion videoklipom s bábkami životnej veľkosti k piesni I Inside the Old I Dying od PJ Harvey. Čílski režiséri boli členmi poroty na Fest Anči 2021 a svoje filmy pravidelne úspešne prezentujú na najväščích filmových festivaloch.

Zo slovenských klipov uvidíte Lunapark Prezidenta Lourajdera s vizuálom Mateja Mihályiho,  videoklipový počin Michala Mikuša Cassels – About Not Writing či videoklip Ankramu – Majstre od Mariána Vredíka.

FILMY PRE DETI

Fest Anča prináša pestrý filmový program aj pre deti a rodičov. Autorské filmy  komunikujú s najmenšími o svete okolo nás spôsobom, ktorý nepodceňuje ich predstavivosť a schopnosť premýšľať. Atraktivitu snímkov podporuje skutočnosť, že filmy nenájdete v bežnej kinodistribúcii.

Zo súťažnej sekcie stojí určite za spomenutie film  Žmýkanie o dôležitosti vytvárania nových kamarátskych vzťahov. Chorvátsky film Motýľ z prostredia kolobehu prírody bude skúšať detskú pozornosť a Baterková mama bude hrdinkou jedného zimného poobedia v škôlke.

Baterková mama (Battery Mommy) – Seungbae Jeon

Slovensko v detskej súťaži zastupuje študentka FAMU Eva Matejovičová. Návrat domov je túžbou malého chrobáčika, ktorý oň ľudskou nedbalosťou príde, no vďaka ľuďom domov zase nájde.

NA ZÁVER

V nesúťažných sekciách sa nachádzajú najnovšie filmy rezonujúcich mien animácie ako Sasha Svirsky, Luca Tóth či Max Hattler. Uvidieť môžete aj výraznú Electru od úspešnej tvorkyne Darie Kashcheevy.

Súčasťou Fest Anče sú aj špecializované, nesúťažné sekcie venujúce sa animovanému dokumentu, súčasnej abstraktnej a nenaratívnej animácii, ale aj extrémne krátkym filmom. Pravidelní návštevníci Anče vedia, že svoje miesto na festivale majú aj sekcie Anča v Mordore Anička v krajine zázrakov. Tieto sekcie prinášajú každoročný divácky ohlas, keďže prezentujú veľmi nezvyčajné filmy.

Electra – Daria Kashcheeva

Festival každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobných videí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Fest Anča, ktorá sa koná od 25. do 30. júna v Žiline, ponúka počas šiestich dní prednášky a bohatý sprievodný program.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča každoročne umožňuje divákom zažiť slovenské premiéry väčšiny premietaných filmov. ,,Divákov čaká pestrý program a filmy, ktoré nenájdu nikde inde,“  hovorí na záver riaditeľka festivalu Ivana Sujová

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA , Nadácia SPP a Fond na podporu umenia FPU.

SÚŤAŽNÉ SEKCIE

*s = študentský film

FILMY SÚŤAŽIACE O OCENENIE ANČA AWARD ZA NAJLEPŠÍ KRÁTKY ANIMOVANÝ FILM A NAJLEPŠÍ ŠTUDENTSKÝ KRÁTKY ANIMOVANÝ FILM (S)

I Smell a Mouse Iiti Yli-Harja
La Voix des Sirènes Gianluigi Toccafondo
La Perra Carla Melo Gampert
Martyr’s Guidebook Maksymilian Rzontkowski
fur (s) Zhen Li
Hello Summer Martin Smatana, Veronika Zacharová
Everythingness (s) Julia Jesionek
Noodles au Naturel (s) Matteo Salanave Piazza
The Family Portrait Lea Vidakovic
A Kind of Testament Stephen Vuillemin
Via Dolorosa Rachel Gutgarts
Kinderfilm Michael Stumpf, Adrian Jonas Haim, Robin Klengel
Bergamot Yanqi Liang
Carcinization (s) Denis Souza
Furrie (s) Lucie Grannec
The Rubbings of Trajectories Cheng-Hsu Chung
Pipes (s) Kilian Feusi, Jessica Meier, Sujanth Ravichandran
Such Miracles Do Happen (s) Barbara Rupik
Maurice’s Bar Tzor Edery, Tom Prezman
Spring Pernille Kjaer
A Crab in the Pool Alexandra Myotte, Jean-Sébastien Hamel
27 Flóra Anna Buda
Shape of the Elephant (s) Sam Kuwa
It’s Just a Whole (s) Bianca Scali
The Waves Yumi Joung
Vitanuova Niles Atallah
Zima Tomek Popakul, Kasumi Ozeki
Preoperational Model Philip Ullman
Nun or Never! Heta Jäälinoja
Sewing Love (s) Xu Yuan
Familes‘ Albums Moïa Jobin-Paré
Tako Tsubo Fanny Sorgo, Eva Pedroza

VIDEOKLIPY SÚŤAŽIACE O OCENENIE ANČA AWARD ZA NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ VIDEOKLIP

DJ Piper – RIP TXL Raman Djafari
I Gotta Cry Francesca Colombara
Harajyuku Boy Honami Yano
Horizonte de sucesos Pablo Ballarín
Cassels – About Not Writing Michal Mikuš
Delingha Lu Li
Atómica Facundo Quiroga, Sebastían García, Juan Nodalino
I’m Leaving Michelle Brand
Kind of Morning Clara Franciosi, Valentine Vendroux, Salomé Hammann
Prezident Lourajder – Lunapark Matej Mihályi
Worm Mattis Dovier, Yoann Dovier
I Inside the Old I Dying Joaquín Cociña, Cristobal León
Cosmo Sheldrake – Stop The Music Weronika Anna Marianna
Ashnikko – Worms Raman Djafari
Boy Blue Matteo Dang Minh, Francesca Colombara
Give Me Rice Jin Woo
My Way Jesica Bianchi
Ankramu – Majstre / Maestro Marián Vredík
Oblivion – Mervyn Imhoff Igor
Transmogrified Alexander Dupuis
Météores Agnès Patron, Morgane Le Péchon
Kazue Kahoru Is a Social Detective Julie Černá
Juan Wauters – Milanesa al pan (Feat. Zoe Gotusso) Dante Zaballa
Hate Machine Théo Tonatiu Lenoble
Sunflowers – A Strange Feeling of Existential Angst Carolina Bonzinho, Leander Meresaar
D’un Feu Secret Amanda Bonaiuto

FILMY SÚŤAŽIACE O OCENENIE ANČA AWARD ZA NAJLEPŠÍ DETSKÝ KRÁTKY ANIMOVANÝ FILM

Battery Mommy Seungbae Jeon
Writing Home Eva Matejovičová
Spin Cycle Gurli Bachmann
Butterfly Suncana Brkulj
Rainboy Barbara Brunner
Rally Myojung Noh
Pufferfish Julia Ocker

FILMY SÚŤAŽIACE O OCENENIE ANČA AWARD ZA NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ KRÁTKY ANIMOVANÝ FILM

Wereawolf Niko Mlynarčík
Hello Summer Martin Smatana, Veronika Zacharová
Perplexity Franz Milec
Tapping Black Boots Kaoru Furuko
Bobo Veronika Obertová
Dream Rotation Darya Sidorova, Viktória Zimmermannová, Rebeka Vakrčková, Katarína Jelínková
Of Stars and Fables Alla Dmitrievna Prokopyshyna
Silo Imrich Kútik

 

NESÚŤAŽNÉ SEKCIE

KRÁTKE FILMY ZO SVETA

The Mole Alexey Sukhov
Matta and Matto Bianca Caderas, Kerstin Zemp
The Garden of Heart Olivér Hegyi
The Fold Patrick Buhr
The Water Ghost Hongzhou Xue
Greylands Charlotte Waltert, Alvaro Schoeck
Beanboy Emily Hanning
Electra Daria Kashcheeva
Yuck! Loïc Espuche
Sweet Like Lemons Jenny Jokela
See you Champion! Alexis Mouron
E6-D7 Eno Swinnen
The TOBOS Tobias Rud
Crab Day Ross Stringer
Architect A Jonghoon Lee
Dog, Ball, Park Renana Palmor
Ship Down the Well Xi Chen, Xiaolin Zhou, Liaoyu Chen
Express Delivery Louise-Marie Colon, Simon Medard
Mold Shi Shengxue
Mr. Rabbit Bryan Lee
Mee and Burd Greg McLeod
Silent Panorama Nicolas Piret
Point and Line to Cosmos Pablo Ballarín
Summer 96 Mathilde Bédouet
Dodo Yi Luo
The Master of the Swamps Sasha Svirsky
The Purple Season Clémence Bouchereau
Miisufy Liisi Grünberg
This Is a Story Without a Plan Cassie Shao
Your Dad Anita Kühnel Szabó

SLOVENSKÉ KRÁTKE FILMY

The Forest Five Ivana Laučíková
The Tots (episode Picnic) Vanda Raýmanová, Michal Struss
Saturday Szilard Kardiak
Veľká Potreba – Coincidence Milan Uherčík
Slovak for a Word – To Mature Marián Vredík
The Wolf and the Little Goats Radovan Halička
The Wasteland Timotej Lukovič
Everything We Missed Marta Prokopová

KRÁTKE FILMY PRE DETI

Bobo Veronika Obertová
The Forest Five Ivana Laučíková
Go Away, Alfred! Célia Tisserant, Arnaud Demuynck
Night Market Yingyu Zhu, Chenyi Zhu, Xinyu Sun
Cupcake 10-person team
Little Hot Water Bottle Yuliana Brutti
Wat zit er in die kist? Bram Algoed
Shuffle Quita Felix
Fly By Filip Dobeš
Sports Day Jessica Wu
The Other Planet 10-children team
Shellfish Justine Aubert, Cassandra Bouton, Grégoire Callies, Maud Chesneau, Anna Danton, Loic Girault, Gatien Peyrude, Justine Raux
Flutter Adam Reed Levy
Coot Marlies van der Wel
Clawlolo (Gramophone) Alexey Alexeev

KRÁTKY ANIMOVANÝ DOKUMENT

GiGi Cynthia Calvi
Swimming with Wings Daphna Awadish Golan
Love Me True Inés Sedan
Our Uniform Yegane Moghaddam
Human Resources Trinidad Plass Caussade, Titouan Tillier, Isaac Wenzek
A Border Guard and His Dog Pablo Ballarín
Y Matea Kovač
Ardent Other Alice Brygo
Diaphony Mirjam Debets, Selle Sellink

SÚČASNÁ ABSTRAKTNÁ A NENARATÍVNA ANIMÁCIA

Chamber of Shadows Seyoung Ok
Vision Çağıl Harmandar
Help Desk Edwin Rostron
TWENTYTИƎWT Max Hattler
In Between City Ilya Kreines
[S] Mario Radev
Deathwaves (Or A Fungal Hecatomb) Maciek Stępniewski
Deep Breath Leonor Pacheco

ANIČKA V KRAJINE ZÁZRAKOV

The First Musical Ever Written by A Chair Kacper Senkowski
Vegan Mayo Luca Tóth
Ça Chewing! Armel Saint Loup
FVLCRVM – Bad Girls Štefan Kráľovič
Drijf Levi Stoops
Count to Ten Andreia Dobrota
Monsterfuckers Ori Goldberg
Humanity Tereza Kovandová
She and Her Good Vibrations Olivia Griselda, Sarah Cheok
Don’t Die Yu-Seon Park
Horse Jesus Braden M Hansen
The Choolers: Fish and Meat Monsieur Pimpant
Ready Eirini Vianelli
Hot Fish Yael Reisfeld
Kill Your Darlings Thirza Ingold
Giovanna and the Big Peacock Maria Zilli
Atomic Chicken Thibault Ermeneux, Lucie Lyfoung, Solène Polet, Capucine Prat, Morgane Siriex, Anna Uglova
All Is Lost Carla Pereira, Juanfran Jacinto
Catisfaction Andre Marques Almeida
Karotte Harry Bhalerao
David Patrick Ward
Conej Steps Out Pablo Río
And Then… Tanja Nuijten, Leo Graf, Raphael Stalder
27.10 Michaela Matějková

ANČA V MORDORE

Subotopic Nikki Schuster
I Can’t Go On Like This by Aria Covamonas from Planet Earth Aria Covamonas
Hungry Ghost Guido Devadder, Kaitlin McSweeney
Is Heaven Blue? #2 Menno de Nooijer, Paul de Nooijer
Grain Cloud Atmosphere Martin Moolhuijsen
White Ao Chen
Prototipo Tina Frank, General Magic

EXTRÉMNE KRÁTKA SEKCIA EXTRÉMNE KRÁTKYCH FILMOV

Erasmus: It Has Never Been Easier Michaela Režová, studio Panika
Tremble Marie Lukášová
Dream Viktória Barcziová
The Mushroom Thief Macarena Rubio
Rice & Chicken Kamil Wójcik, Cat Kaczmarek
Pigeon Holding Olivia Dugdale
Crosswalk Daria Volchok
The Shortest Relationship in the World Xiaoxuan Han
Born to Love Xian Zhong
Swimming Pool – Fushigi Man Natalia Ryss
((O)) Joanna Żybul
Lives Ranxu
Parmelia Tereza Burianová
A Booger’s Nightmare Daniel Blanco
Anamnesis Izabella Retkowska
The Name Alexander Aguilar
20/20 Zsófia Szénásy
From the Past Hanna Palamarchuk
King Zoe Sweeting
Electronic Insects Keum-Taek Jung
What’s Happening Around Us Krystsina Ramanava
The Best Tram Ever Petra Mikolášová
Demons in the Closet James Smith
Temple Run Enan Roi Pana Ibardaloza, Hui Pak Lun, Lam Yi Ki, Daniel Robert McOmie
La Bee de Beeley Sacha Beeley
Allergy Nash Tanabodee, Ruixi Liu
Gravy Evie Hurst
Tigris Janka Dósa
Windows Belén Cordero Rodríguez
Us, the Sea and the Sad End Malgorzata Rybak
What It Takes Kelsi Phung, Fabien Corré
My Therapist Told Me Markéta Müllerová
Fate Shermeen Beh
Unique Together Lena Kadriye Ziyal
Prometheus 3000 Marty Müller