PREDSTAVUJEME OFICIÁLNY VÝBER SLOVENSKÝCH FILMOV NA FEST ANČI 2024

Medzinárodný festival animácie Fest Anča už tradične prináša výber slovenských krátkych animovaných filmov. Do 17. ročníka sa prihlásilo až 31 slovenských filmov, z ktorých predvýberová komisia vybrala 8 do súťažnej a 8 do nesúťažnej sekcie. Významné mená slovenskej animácie ale i začínajúci tvorcovia v oboch sekciách opäť ponúkli pestrú paletu tém a animačných techník.

,,Tohtoročná slovenská selekcia krátkych filmov je výnimočne svieža,“ vyjadril sa člen predvýberovej komisie Peter Gašparík, scenárista a pedagóg na VŠMU. ,,Nachádzajú sa v nej filmy pre deti, snímky s odtlačkom žánru, témy traumy ale i humor.  Napríklad najnovší film Ahoj Leto Veroniky Zacharovej a Martina Smatanu, výhercu Anča Award za najlepší slovenský animovaný film v roku 2019, rozpráva vtipne a s nehou o dôležitosti spoločne stráveného času s rodinou na dovolenke. Na komunikovanie témy používa animáciu predmetov každodenného života. Film sa dokonca tohto roku predstaví aj na prestížnom festivale v Annecy.

Ďalšou výraznou snímkou v súťažnej sekcii je Bobo zo štúdia OVÉ Pictures, režisérky Veroniky Obertovej. Jej papierová animácia rozpráva o zázrakoch, ktoré sa dejú, hoci to niekedy trvá dlhšie, ako by sme chceli. Film poukazuje aj na to, že kontrola zraku u detí je veľmi dôležitá.

Perplexity (Zmätenosť) – Franz Milec

Okrem naratívnych štruktúr v slovenskej súťaži figuruje aj experimentálny film tvorcu Franza Mileca. Zmätenosť od divákov vyžaduje empatiu s robotickým vysávačom skrz využitie AI style transferu. Ďalším nenaratívnym príspevkom do súťažnej sekcie je film Hlasné čierne čižmy japonskej režisérky Kaoru Furuko, ktorej učaril slovenský folklór. Svoje zážitky a dojmy z pobytu na Slovensku vydestilovala do audiovizuálneho denníku použitím stop-motion, výšiviek ale i videa.

Tapping Black Boots (Hlasné čierne čižmy) – Kaoru Furuko

Známych autorov a autorky v slovenskej súťaži sprevádzajú aj študenti a študentky animácie. Z Vysokej školy múzických umení sa predstaví Imrich Kútik s magisterským filmom SILO o ženách uväznených v dystopickom prostredí pšeničného poľa, ktoré sa chcú oslobodiť od svojich tráum. Poviedkový, mierne hororový a vtipný film Striedanie snov je kolektívnym počinom štyroch študentiek Daryi Sidorovej, Viktórii Zimmermannovej, Kataríny Jelínkovej a Rebeky Vakrčkovej. Z VŠMU sa do súťažnej sekcie dostal aj film s názvom O hviezdach a bájkach.

Ďalším študentom v slovenskej súťaži je Niko Mlynarčík z UTB Zlín. Film Bolavlk rozoberá toxicitu internetovej komunikácie a komplexne sa vyjadruje o manipulácii a online obťažovaní. Niko Mlynarčík sa objavil už na minulom ročníku Fest Anče s filmom Existencia o filozofovaní počas umývania zubov.

Predvýberová komisia v zložení programového riaditeľa Fest Anče Jakuba Speváka, Emy Nemčovičovej a Petra Gašparíka sa zhoduje: ,,Tohtoročná slovenská selekcia je prestúpená rôznorodosťou štýlov, sviežosťou a vrstevnatosťou tém. Tešia nás nové mená a taktiež bohaté zastúpenie študentských filmov v súťažnej sekcii.“

Wereawolf (Bolavlk) – Niko Mlynarčík

Fest Anča je od minulého roka Academy Awards® Qualifying Festival. Filmy, ktoré získajú ocenenie Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský krátky animovaný film sú tak automaticky oprávnené na posúdenie v Oscarovej® súťaži krátkych filmov. Znamená to, že slovenskí animátori tak môžu byť už teraz v napätí, pretože ich filmy majú k Oscarom® o krok bližšie!

Everything We Missed (Všetko, čo sme nestihli) – Marta Prokopová

V nesúťažnej sekcii sa objavil aj najnovší film ilustrátorky a animátorky Marty Prokopovej Všetko, čo sme nestihli z prostredia covidovej karantény, ktorý vznikol v koprodukcii Artichoke a MAUR Film.

V rovnakej sekcii sa predstavia i filmy pre deti od popredných tvorkýň  Ivany Laučíkovej a Vandy Raýmanovej. Verných návštevníkov Fest Anče určite zaujme aj mozaikovitá snímka Sobota.

 

SLOVENSKÁ SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV

Hello Summer (Ahoj leto) – Martin Smatana, Veronika Zacharová

Wereawolf (Bolavlk) – Niko Mlynarčík

Perplexity (Zmätenosť) – Franz Milec

Tapping Black Boots (Hlasné čierne čižmy) – Kaoru Furuko

Bobo (Bobo) – Veronika Obertová

Dream Rotation (Striedanie snov) – Darya Sidorova, Viktória Zimmermannová, Rebeka Vakrčková, Katarína Jelínková

Of Stars and Fables (O hviezdach a bájkach) – Alla Dmitrievna Prokopyshyna

Silo (Silo) – Imrich Kútik

 

SLOVENSKÉ KRÁTKE FILMY

Everything We Missed (Všetko, čo sme nestihli) – Marta Prokopová

Slovak for a Word – To Mature (Slovenčina na slovíčko – Dozrieť) – Marián Vredík

The Forest Five (Lesná päťka) – Ivana Laučíková

The Tots (episode Picnic) (DROBCI (epizóda PIKNIK)) – Vanda Raýmanová, Michal Struss

Saturday (Sobota) – Szilard Kardiak

Veľká Potreba – Coincidence (Veľká Potreba – Náhoda) – Milan Uherčík

The Wolf and the Little Goats (Kozliatka) – Radovan Halička

The Wasteland (Pustatina) – Timotej Lukovič

 

Kompletný oficiálny výber vrátane zahraničných filmov a všetkých tohtoročných súťažných kategórií oznámime vo štvrtok 4. apríla.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA.