Predstavujeme oficiálny výber slovenských filmov na Fest Anči 2022

15. ročník medzinárodného festival animácie Fest Anča prichádza so svojím výberom slovenských krátkych animovaných filmov! Na festival sa tohto roku prihlásilo vyše 30 slovenských filmov, z ktorých vybrala predvýberová komisia 8 do súťažnej sekcie a 10 do nesúťažnej sekcie. V zozname môžeš nájsť zabehnuté mená slovenskej animácie, ale aj študentské filmy, či animované videoklipy. 

Fanúšikovia slovenskej animácie nájdu vo výbere viacero mien, ktoré im budú určite známe. Režisérka Joanna Kożuch bude na Fest Anči 2022 súťažiť s filmom Bolo raz jedno more…. Snímka už stihla získať Cenu študentskej poroty na festivale v Clermont-Ferrand a v polovici júna bude uvedená aj na najväčšom festivale animovaných filmov v Annecy. V slovenskej súťaži bude tiež uvedený nový film od známeho dua Ové Pictures (V. Obertová, M. Čopíková) – Aj kameň tečie –, ktorý vizuálne príťažlivo rozpráva o tekutosti a tvrdosti, ale aj ekologicky ladená animácia Prepáč, veľryba od Veroniky Zúbek Kocourkovej.

„Máme veľkú radosť, že sa vo výbere Fest Anče 2022 nachádzajú autorsky výrazné filmy od žien-animátoriek, ktoré tu sú vo výraznom zastúpení. Taktiež sa tešíme, že nejde len o filmy od profesionálnych autorov/riek, ale aj o filmy študentské,” hodnotí kvalitu slovenskej animácie dramaturg a člen predvýberovej komisie Jakub Spevák. 

Sounds Between the Crowns – Filip Diviak

Na tohtoročnej Fest Anči budú v slovenskej súťaži bojovať o titul najlepšieho slovenského krátkeho animovaného filmu aj študentské filmy. Festival uvedie film rauu od Zlaty Golecovej, čerstvej absolventky VŠMU. Autorka pri tvorbe filmu využila rôzne animačné techniky, aby vykreslila príbeh o mysterióznej postavičke, ktorá vo svojom vnútri ukrýva tajomstvo. V zozname vybraných filmov sa nachádzajú aj snímky z českej produkcie, ktoré režírovali animátori/ky, pochádzajúci/e zo Slovenska. Ide napríklad o film Sestry od Andrey Szelesovej, ktorý sa predstaví aj v oficiálnom výbere francúzskeho Annecy, ale aj o film Zvuky spoza lúky od Filipa Diviaka, ktorý je vhodný aj pre detského diváka.

„Tohto roku predstavujeme veľmi vyrovnanú a rôznorodú súťažnú sekciu. Sami sme zvedaví, ktorý z filmov najviac osloví našu odbornú porotu,” doplnil Jakub Spevák. Cenu primátora Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film odovzdá primátor mesta Žilina, Peter Fiabáne, spolu s finančnou výhrou v hodnote 1000 eur.

V nesúťažnej sekcii medzinárodného festivalu animácie Fest Anča nesmú chýbať ani animované videoklipy, ktoré majú na Slovensku pomerne pestrú tradíciu. Predvýberová komisia vybrala klip Gerard Love v réžii Mariána Vredíka, ktorého tvorba sa pravidelne objavuje na Fest Anči. Ten bude v spoločnosti ďalšieho klipu Les Miserables od Milana Stanca, ktorý vznikol pre kapelu Charms Kids. 

„Výber slovenských filmov odzrkadľuje stav súčasnej slovenskej animácie, ktorá je pestrá nielen čo sa týka spracovaných tém, ale aj autorských prístupov. Zároveň ma teší, že rok čo rok je počet slovenských filmov prihlásených na Fest Anču čoraz väčší a my nimi vieme každoročne zaplniť až dve sekcie – súťažnú a nesúťažnú, zhodnotila na záver kvalitu vybraných filmov členka predvýberovej komisie a programová riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

Introspective – Ivana Laila Drobná

Slovenská súťaž krátkych animovaných filmov:

Even Stone Flows (Aj kameň tečie) – Ové Pictures (V. Obertová, M. Čopíková)

Once There Was a Sea… (Bolo raz jedno more…) – Joanna Kożuch

Introspective (Introspekcia) – Ivana Laila Drobná

I am Sorry, Whale (Prepáč, veľryba) – Veronika Zúbek Kocourková

r a u u – Zlata Golecová

That’s That (Takže tak) – Szilard Kardiak

Sounds Between the Crowns (Zvuky spoza lúky) – Filip Diviak

Sisters (Sestry) – Andrea Szelesová

r a u u – Zlata Golecová

Slovenská panoráma:

The Knife (Nôž) – Timotej Lukovič

Friday (Piatok) – Szilard Kardiak

Never – Lenka Adamcová

Tomato Hairytage (Vlasaté paradajkové dedičstvo) – Laura Kočanová

Miro Jilo/My Heart (Miro Jilo / Moje srdce) – Dávid Popovič

Mathias – Imrich Kútik

Bodies of Water (Vodné útvary) – Niko Mlynarčík

Charms Kids: Les Miserables – Milan Stanco

Queer Jane: Gerard Love – Marián Vredík

Fairy Tales with No Happy Endings (Rozprávky bez šťastného konca) – This is Locco agency

Life at the Castle (Život na hrade) – Lucia Troppová

 

Kompletný oficiálny výber vrátane zahraničných filmov a všetkých tohtoročných súťažných kategórií oznámime v pondelok 11. apríla.

Sisters – Andrea Szelesová

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2022 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Študentské fórum Fest Anča získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórskych grantov.