PRINÁŠAME OFICIÁLNY VÝBER SLOVENSKÝCH FILMOV NA FEST ANČI 2023

Medzinárodný festival animácie Fest Anča predstavuje výber slovenských krátkych animovaných filmov, ktoré uvidíš už na jeho 16. ročníku. Do súťaže bolo tento rok prihlásených okolo 30 slovenských filmov, z ktorých vybrala predvýberová komisia 9 do súťažnej a 12 do nesúťažnej sekcie. V oboch sekciách nájdeš filmy etablovaných autorov, ale aj študentov a nových, čerstvých mien súčasnej domácej animácie.

V tohtoročnom výbere slovenských animovaných filmov nájdu fanúšikovia a návštevníci Fest Anče napríklad najnovší film Milosť od Ivany Laučíkovej, ktorá nepochybne patrí k dôležitým menám slovenskej animácie. Jej 17-minútový film netradične zobrazuje tému extrémizmu, ktorá je, žiaľ, stále veľmi aktuálna. Zaujať môže aj kratšia, iba dvojminútová česká snímka Existencia o filozofovaní počas umývania zubov. Aj tento rozptyl v minutáži dokresľuje, aké široké a nekonečné sú možnosti animovaného filmu a jeho výpovede. Originalitu tvorcov podčiarkuje film Krížom Krážom tvorivej dvojice Nina Rybárová a Tomáš Rybár. Ide totižto o prvý slovenský film, vyšívaný tupou ihlou. 

Mercy (Milosť) – Ivana Laučíková

„Je skvelé, že aj tento ročník Fest Anče ponúkne v domácej sekcii pestrú paletu animačných techník a jedinečných prístupov k látke, ako napríklad bábkový film, stop motion, výšivková animácia, či pixilácia,“ opisuje rôznorodosť súčasnej slovenskej animovanej tvorby programový riaditeľ festivalu a člen jeho predvýberovej komisie Jakub Spevák.

Criss Cross (Krížom krážom) – Nina Rybárová, Tomáš Rybár

Netreba však zabudnúť ani na študentské snímky, ktoré budú na tohtoročnej Fest Anči taktiež súťažiť o cenu Anča Award za najlepší slovenský krátky animovaný film. Festival uvedie nový Zvuky spoza lúky. Tentoraz sa predstaví s filmom Volám sa Edgar a mám kravu o Edgarovi, ktorého život sa obráti naruby po návšteve bitúnku. Členov predvýberovej komisie teší aj uvedenie snímku Zadig/Človek z produkcie súkromnej strednej škole UPAT v Petržalke. V súťažnej sekcii festival predstaví aj animovaný dokument Pochyby, ktorý šikovne kombinuje množstvo animačných techník a jeho hlavnou témou sú štádiá kreatívneho procesu.

Zadig/Human (Zadig/Človek) – Andrea Pátková, Adam Čurko, Viktoria Voržáčková

V súťaži krátkych slovenských animovaných filmov sa tento rok objavia aj tri rôznorodé a mimoriadne originálne videoklipy, ktoré u nás majú pestrú tradíciu. Diváci sa môžu tešiť na vtipný klip o Kamilke, ale aj na klip odkazujúci na vojnu na Ukrajine,“ dopĺňa člen predvýberovej komisie Peter Gašparík.

Doubt (Pochyby) – Andrea Križovenská

V nesúťažnej sekcii festival prinesie film Slovenčina na slovíčko – Za chrbtom pravidelného účastníka festivalu Mariána Vredíka, ako aj bohatý a zaujímavý výber študentských filmov, medzi ktorými sa nachádzajú aj snímky z animovanej katedry VŠMU v Bratislave.

Slovenská súťaž krátkych animovaných filmov

My Name is Edgar and I Have a Cow (Volám sa Edgar a mám kravu) – Filip Diviak

Criss Cross (Krížom Krážom) – Nina Rybárová, Tomáš Rybár

Zadig/Human (Zadig/Človek) – Andrea Pátková, Adam Čurko, Viktoria Voržáčková

Doubt (Pochyby)– Andrea Križovenská

Existence (Existencia) – Niko Mlynarčík

Extraordinary Tales from Town of Mindcery (Neobyčajné príbehy z mesta Mindcery) – Veronika Trokšiarová, Zlata Golecová

Slavo Turanec – Kamilka! Feat. Hudobné teleso Praktikábel – Slavo Turanec 

Mercy (Milosť) – Ivana Laučíková

Out of Time (Čas vypršal) – Jan Juhaniak

 

Slovenské krátke filmy

Affinity (Afinita) – Laura Matušáková

Slovak for a Word – Behind the Back (Slovenčina na slovíčko – Za chrbtom) – Marián Vredík

I Don´t Want to Get Yet (Ešte nechcem ísť) – Klára Fedora Homzová

Connected (Spojení) – Peter S. Kološ

ANA – Romana Candráková

Delirium Collectoris – Adriana Mišková

Deathless Love (Láska neumiera) – Zuzana Hodulová

Like a Fish (Ako ryba v mori) – Nataša Strelová

Dandelions (Púpavy)– Alexandra Chovanová

Zuza – Deti zo ZUŠ Krčava, pod vedením Márie Basanda Kováčovej

Grown up (Dospelá) – Virág Emma Csuport

Heights (Výšky) – Leonard Lofaj

 

Kompletný oficiálny výber vrátane zahraničných filmov a všetkých tohtoročných súťažných kategórií oznámime v nedeľu 2. apríla.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2023 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Študentské fórum Fest Anča získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórskych grantov.