Malý krok pre človeka, veľká pomoc pre Fest Anču

Ako a prečo nám darovať svoje 2%?

Stačí málo a pomôžeš výnimočnej veci – podpor slovenskú animáciu a jediný festival animovaných filmov pre dospelých aj detských divákov na Slovensku.
Pri vypĺňaní daňového priznania poukáž 2% percentá z tvojich daní pre Fest Anču a pomôžeš podporiť jedinečné podujatie, ktoré odchovalo už niekoľko generácií animátorov aj divákov. Bude to malý krok pre teba, ale veľká pomoc pre Fest Anču.

Ako darovať 2% z daní Fest Anči – kompletný návod

Ako nám vaše 2% pomáhajú rásť

Kultúra to na Slovensku nikdy nemala jednoduché a obzvlášť to platí pre roky pandémie. Vďaka silnej podpore, sme však mohli kontinuálne pracovať aj v tomto období. Dôkazom bol jubilejný 15. ročník festivalu, ktorý sa uskutočnil 29. júna – 3. júla 2022. 

Po dvoch mimoriadne náročných ročníkoch, ktoré prebehli v obmedzenej podobe, sa festival vrátil v plnej sile tam, kam patrí – do plných kinosál, kaviarní, či na koncertné pódiá a všade tam, kde sa ľudia môžu bez obmedzení stretávať a spoločne prežívať nadšenie z domácej i svetovej animovanej tvorby. 

Nahliadnite s nami do zákulisia nášho festivalu a pozrite si konkrétne čísla z minulého ročníka:

 • Návštevnosť minulého ročníka dosiahla počet viac ako 8500.
 • Počas štyroch festivalových dní a 60 premietaní sme ponúkli až 324 filmov celkovo zo 47 krajín sveta.
 • V Žiline sme privítali 323 akreditovaných hostí zo Slovenska a 87 ľudí zo zahraničia.
 • Fest Anča svojim návštevníkom počas minulého roka aj vďaka festivalovej téme Ženy v animácii priniesla filmy popredných slovenských aj zahraničných animátoriek.
 • 4 popredné predstaviteľky 3 generácií animátoriek pripravili k téme festivalu výnimočné vizuály.
 • Na festivale samozrejme nechýbali ani ich filmy v rámci špeciálnej sekcie zameranej na Slovenské animátorky
 • Festival ponúkol podrobný prierez tvorby prvej dámy slovenského animovaného filmu Jaroslavy Havettovej, ktorá sa festivalu zúčastnila aj osobne, z čoho sa obzvlášť tešíme.
 • Pre Fest Anču je veľmi dôležité vytvoriť kreatívne prostredie, v ktorom dostanú mladí animátori šancu nadviazať kontakty, rozvíjať sa a napredovať. Aj preto bolo najväčšou a veľmi úspešnou novinkou minulého ročníka Študentské fórum.
 • Študentského fóra sa zúčastnilo až 50 zahraničných účastníkov, pričom išlo o 40 talentovaných študentov a 10 renomovaných pedagógov zo škôl ako Lodz Film School, MOME Budapest, FAMU Praha, či RADE Reykjavik.
 • 15. ročník festivalu sa rozrástol nielen dátumov, ale aj priestorovo – okrem Stanice Žilina-Záriečie, Novej Synagógy, Bábkového divadla, a Artfora si diváci mohli vychutnať program v historickej budove Mestského Divadla Žilina.
 • Z rokov pandémie sme mali skúsenosť s fungovaním festivalu v online priestore a aj preto sme sa časť programu rozhodli zverejniť na platforme DAFilms.sk
 • Diváci si tam mohli vychutnať až 6 pásiem tematického fokusu zameraného na Ženy v animácii, ale aj 3 pásma krátkych animovaných filmov zameraných na deti.
 • O sprievodný program nielen pre mladé publikum sa postarali víťaz Radiohead Awards Isama Zing, hudobníčka Ima Teva, DJ-ky w y m eSofia Not, raperka Arleta, ambiciózní Fairycore Syndicate, či kapela Berlin Manson.

Fest Anča bude nesmierne vďačná za tvoje 2%, pretože aj vďaka nim má tento výnimočný letný festival šancu nielen prežiť, ale aj rásť. Aj po 15. rokoch totiž naďalej predstavujeme jedinú platformu svojho druhu na Slovensku. Návod, ako nám pomôcť nájdeš tu na našom webe. Budeme veľmi vďační, ak o možnosti podporiť nás povieš svojim priateľom, ale najmä, ak sa všetci v lete spoločne stretneme opäť v Žiline.