Pripomeňte si s nami DEŇ PO z Fest Anče 2020

Rok 2020 je rokom, kedy sa píše história a mnohé z jeho momentov sú poriadne temné. V ponurej atmosfére sa nesú i ocenené filmy z Fest Anče 2020. Niet divu, témou festivalu bol DEŇ PO a táto téma stále viac a viac presakuje do našej dennej reality. Kým sme ju vymýšľali, nikdy  by sme si neboli pomysleli, ako veľmi trafíme klinec po hlavičke a vystihneme ducha doby. Osud?

Víťazný film tohto ročníka Skočím si len po cigarety (I’m Going Out For Cigarettes) pochádza z Francúzska a jeho autorom je Osman Cerfon. Film získal mnohé ocenenia i na iných festivaloch a rozoberá vzťah chýbajúcej rodičovskej figúry v živote dospievajúceho chlapca. Celý film môžete vidieť tu:

Special Mention zas získal estónsky film Kozmonaut od Kaspara Jancisa o živote kozmonauta na dôchodku, ktorý sa odmieta vzať svojho mimozemského životného štýlu. Pozrite si jeho trailer:

Ocenenie Anča Student Award si odniesol film z dánskej produkcie Tom má rastlinu (Tom has a plant) o Tomovi, ktorý sa vyrovnáva s pocitom, že nikam nepatrí. Celý film nájdete nižšie:

Special Mention si od študentskej poroty odniesol film Dušička (Little Soul) z Poľska o rozklade, ktorý porotu očaril krásou škaredosti. Trailer si môžete pozrieť tu:

V temnom duchu ostávame aj v kategórii videoklipov. Cenu Anča Music Video Award si odniesol klip k pesničke Tíseň od projektu P/\ST a jeho autorkami sú Bety Suchanová, Nora Štrbová a vidieť ho môžete tu:

Vo veselšom duchu sa nenesie ani videoklip, ktorý si od poroty vyslúžil Special Mention od Caleba Wooda za video k pesničke Blow To The Head od Lightning Bolt.

Anča Slovak Award získal film celý vytlačený na risomate od Michaely Mihályi & Davida Štumpfa – SH_T HAPPENS, v ktorom sa ocitá vyčerpaný údržbár, jeho sexuálne frustrovaná manželka aj ovdovený jeleň topiaci svoje trápenie v množstve alkoholu a spolu vytvárajú absurdný trojuholník udalostí. Trailer k nemu môžete vidieť tu: 

 

Pred katastrofami už neuniknú ani deti, čo potvrdzuje popularita slovenského večerníčka Tresky Plesky od Veroniky Kocourkovej. Diel Povodeň získal od poroty Special Mention.

A napokon ocenenie detskej poroty získal film od gréckeho tvorcu Fokiona Xenosa, Vlna horúčav (Heatwave), v ktorom dve malé deti nájdu počas horúceho dňa spôsob, ako všetkých schladiť!

Dúfame, že tento malý exkurz vám pripomenul príjemné chvíle strávené na Fest Anči a tešíme sa na vás zas o rok!