Fest Anču 2020 si v bezpečí môže užiť i detské publikum

Fest Anča ponúkne aj tento rok bohatý program nielen pre dospelákov, ale aj pre detských divákov. Pre neskôr narodené publikum je posledný augustový víkend pripravený filmový aj nefilmový interaktívny program, workshopy alebo možnosť zúčastniť sa detskej poroty. Premietania a program pre deti sa budú konať od piatku do nedele a Anča tentokrát deťom spríjemní aj začiatok školského roka. 

Vo filmovom programe pre najmenších divákov je tento rok zaradená súťaž krátkych animovaných filmov pre deti, nesúťažná sekcia filmov pre deti, dva celovečerné snímky a workshop výroby príšeriek spojený s obľúbeným večerníčkom Drobci. Deti aj rodičia si ich budú môcť užiť s pocitom bezpečia – Fest Anča dbá o dodržiavanie všetkých hygienických a protipandemických opatrení.

Detská súťaž aj porota

Do medzinárodnej súťaže animovaných filmov pre deti je v roku 2020 zaradených 10 filmov, ktoré vznikli za posledné dva roky. A keďže dospeláci, ako dobre vieme, ničomu nerozumejú, víťazný film vyberie špeciálna detská porota, ktorá zasadne v sobotu.  Prihlásiť do poroty sa môžu deti na nasledujúcom linku. Výber detských filmov, ktoré sa iba o chlp nedostali do súťaže, bude zas premietnutý v samostatnej sekcii Svetová panoráma pre deti.  Deti si budú múcť pozrieť i niekoľko epizód z dvoch známych nových slovenských večerníčkov – Tresky plesky, v ktorom hlavná postava Kata Strofová informuje o vzniku prírodných javov a katastrof. V seriáli Drobci deti zas zistia, na čo všetko sa dokážu hrať dvaja malí bratia.

Celovečeráky pre deti aj dospelých

Deti, ale aj ich rodičia, sa zároveň môžu tešiť na dva celovečerné filmy – na dojímavý celovečerný animovaný film Železný obor i na megaúspešného Ranga od režiséra Pirátov z Karibiku Gore Verbinski. V oboch prípadoch ide o filmy vybrané vo festivalovej téme DEŇ PO, v tomto prípade však spôsobom, aby téma hovorila naprieč generáciami. Zatiaľ čo Rango hovorí príbeh o chameleónovi – hrdinovi, ktorý zachráni spustošené mestečko Špina pred ekologickou katastrofou, Železný obor rozpráva príbeh mimozemského robota a jeho priateľstva s pozemským chlapcom uprostred studenej vojny. Oba filmy budú uvedené v dabingu.

Špecialitou tohto ročníka je workshop súvisiaci s večerníčkom Drobci. Autorka a producentka Vanda Raýmanová pripravila pre deti výtvarnú dielňu, ktorú na festivale povedú jej vlastné deti a budú s deťmi vyrábať filmové postavičky, aké ešte nikto nevidel. Všetky bytosti, ktoré deti vytvoria, si spolu zatancujú v novom hudobnom videu, ktoré na Fest Anči vznikne. Rodičia môžu deti prihlásiť na tomto linku.

Začiatok školského roka s Fest Ančou

Zmena dátumu konania festivalu z konca júna na koniec augusta priniesla i zmeny v termíne konania populárneho Detského dňa. Ten sa zvyčajne konal vo štvrtok na začiatku Fest Anče a prilákal každoročne na festival školákov z viacerých škôl v regióne. Tento rok sa program presúva na začiatok septembra. Žiaci základných a materských škôl si tak budú môcť spolu so spolužiakmi prísť pozrieť detské filmy zo súťažnej nesúťažných sekcií, ktoré sa premietnu i počas Fest Anče. 

Bezpečne pre deti i dospelých 

Mnoho rodičov sa obáva, že ak so sebou vezme dieťa na hromadné podujatie, nebude môcť potomok nastúpiť do školy. Nie je to však tak – rodič dieťaťa, ktoré sa zúčastnilo hromadného podujatia, je povinný sledovať jeho zdravotný stav. Do dotazníka, ktorý bude na začiatku školského roka vypĺňať, je potrebné napísať, že sa takéhoto podujatia zúčastnilo. Do školy sa môžu vrátiť aj deti, ktoré boli na hromadných podujatiach – zákaz majú len tie, ktoré preukazujú príznaky respiračného ochorenia. Rodičia sa teda nemusia obávať. 

Fest Anča tento rok navyše privíta iba lokálnych hostí, alebo hostí z okolitých bezpečných krajín, a dôkladne monitoruje celú situáciu týkajúcu sa pandémie s dodržaním prísnych hygienických opatrení – celý festival je teda bezpečným miestom.

Čo z programu Fest Anča 2020 by ste si vy a vaše deti nemali nechať ujsť?

Medzinárodná súťaž filmov pre deti

Svetová panoráma filmov pre deti

Workshop Drobci

Tematická sekcia venovanaá večerníčku Tresky Plesky

Tematická sekcia venovaná večerníčku Drobci

Celovečerné filmy: Železný obor, Rango

Prajeme príjemný zážitok!

Fest Anča 2020 sa koná od 27. do 30. augusta v Žiline. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji cez webstránku festivalu.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2020 finančne podporil Audiovizuálny fond.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA.

Festival sa koná pod záštitou Ministerky kultúry Slovenskej republiky, pani Natálie Milanovej. Záštitu nad konaním festivalu Fest Anča 2020 prevzal primátor mesta Žilina, pán Peter Fiabáne.