Na Fest Anči 2021 sa bude porotcovať naprieč celým svetom

Tohto roku bude porota, zložená z popredných osobností súčasnej animácie, rozhodovať o najlepších krátkych animovaných filmoch alebo videoklipoch, z pohodlia svojich domovov. Porotcovia z Francúzska, Čile, ale aj Estónska sa spolu virtuálne spoja, aby spoločnými silami rozhodli o výhercoch v jednotlivých kategóriách. A bude z čoho vyberať! 26 titulov bude súťažiť o Anča Award pre najlepší krátky animovaný film a 11 ďalších o najlepší študentský krátky animovaný film. Tucet slovenských filmov sa zas popasuje o Anča Award pre najlepší slovenský krátky animovaný film, no a dva tucty videoklipov budú bojovať o Anča Award pre najlepší animovaný videoklip. V každej z porôt sa nachádzajú aj výhercovia a výherkyňa predošlých ročníkov Fest Anče.

Hlavná porota

O Anča Award v kategórii najlepší krátky animovaný film a najlepší študentský krátky animovaný film bude rozhodovať porota, ktorej členom bude aj francúzsky animátor Osman Cerfon. Jeho film Idem po cigarety nebol len výhercom minuloročnej hlavnej ceny Anča Award, ale získal aj množstvo iných svetových ocenení a bol nominovaný na prestížne francúzske César a Annie Award 2020. Do hlavnej poroty zasadne aj estónska ilustrátorka a animátorka Mari Kivi, ktorá pracuje na katedre animácie Estónskej akadémie umení ako distribútorka študentských filmov, a zároveň je aj riaditeľkou Medzinárodného festivalu animácie Animist Tallinn v Estónsku. Trojicu uzatvára Joaquín Cociña, čilský animátor, spolurežisér hororovej stop-motion animácie Dom vlkov, ktorá vyhrala cenu Caligari na Berlinale 2018 a diváci Fest Anče ju budú mať možnosť vidieť na začiatku júla online i naživo v Žiline.

Osman Cerfon / Mari Kivi / Joaquin Cociña

Slovenská porota

Cristóbal Léon, druhý člen čilského animátorského dua, ktorého filmy sa vyznačujú kombináciou rozličných techník – fotografie, kresby, plastiky ale aj performancie, bude spolu s ďalšími dvomi členmi poroty rozhodovať o cene Anča Award v kategórii najlepší slovenský krátky animovaný film. Pridá sa k nemu aj slovenský animátor Martin Smatana, autor oceňovaných filmov Rosso Papavero a Šarkan. Práve posledný film vyhral v roku 2019 Anča Slovak Award, pričom mal toho roku premiéru na Berlinale a získal aj nomináciu do semifinále študentských Oscarov. Posledným členom slovenskej poroty je Katarzyna Gromadzka, výkonná producentka spoločnosti Momakin, ktorá zastupuje nádejné talenty animácie, koordinuje projekt Poľská kvalita a organizuje partnerské poľské industry fórum Animarkt zamerané na stop motion animáciu.

Joaquin Cociña / Martin Smatana / Katarzyna Gromadzka

Videoklipy

Katarzyna Gromadzka bude rozhodovať aj o udelení Anča Award v kategórii najlepší animovaný videoklip. Jej online “prísediacimi” budú – scenárista a prispievateľ renomovaného webu venovaného nezávislej animácii Zippy Frames Jair Salvador Flores Alvarez alias Kropka, ktorý založil festival ReAnima v nórskom Bergene; ale aj vietnamská animátorka žijúca v Kodani Thịnh Nguyễn, ktorej bakalársky film Tom má rastlinu vyhral minulý rok Anča Student Award. Jej najnovší film Pohreb sa bude premietať na tohtoročnej Fest Anči v sekcii Svetová panoráma.

Katarzyna Gromadzka / Jair Salvador Flores Alvarez alias Kropka / Thịnh Nguyễn