Nový termín! Fest Anča 2020 sa presúva na koniec augusta

Letné festivaly nie sú iba miesta, kam chodíme absorbovať umenie – sú najmä miestami stretávania sa a spoločných zážitkov. V čase epidémie túto slobodu strácame. Dočasne sme prišli o nárok cestovať za zážitkami, zabávať sa s priateľmi a zažívať umenie naživo, v prítomnosti jeho tvorcov.

Uvedomujeme si vážnosť situácie a pozorne sledujeme aktuálne prognózy. Tie naznačujú, že na júl 2020 s veľkou pravdepodobnosťou nebudeme schopní zodpovedne zabezpečiť viacero dôležitých každoročných súčastí Fest Anče: prítomnosť špeciálnych programových hostí a zahraničných animátorov, ktorých filmy sa dostanú do festivalového oficiálneho výberu, ani iných hostí. Nedokážeme ani zabezpečiť, že sa budete môcť zúčastniť vy – naši návštevníci.

Nevieme si predstaviť Fest Anču bez týchto prísad.

Urobili sme preto rozhodnutie Fest Anču 2020 v pôvodne plánovanom termíne 2. – 5. júla neuskutočniť a presunúť dátum jej konania na neskorší dátum, v ktorom, dúfame, budeme môcť všetkým vám ponúknuť plnohodnotný festivalový zážitok.

Tento rok sa preto Fest Anča bude konať prvý raz koncom leta. Nový termín nášho konania bude 27. – 30. august. Ostávame v Žiline!

Prinášame odpovede na niekoľko otázok, ktoré ti v aktuálnej situácii môžu pomôcť lepšie upraviť tvoje plány a pripraviť sa na radostné popandemické stretnutie v našom novom termíne.

Kedy a kde sa bude konať Fest Anča 2020?

Tento rok sa výnimočne odohráme až koncom leta, konkrétne 27. až 30. augusta. Dejiskom festivalu ostáva Nová Synagóga, Stanica Žilina-Záriečie a ďalšie kultúrne priestory v Žiline.

Prečo presúvate festival, keď je termín konania ešte tak ďaleko?

Festival pripravujeme po celý rok a nie je ľahké meniť termín. Momentálna situácia nás zasiahla vo fáze, kedy uzatvárame najdôležitejšie časti programu: zahraničných hostí a hlavný a vedľajší program, ktorý je na nich naviazaný, ako aj ďalšie desiatky hostí zo Slovenska a okolitých krajín. Ich účasť v tejto chvíli nedokážeme potvrdiť.

Zároveň sme presvedčení, že v prvom rade musíme myslieť na zdravie nás všetkých. Nemyslíme si, že je realistické očakávať, že sa budeme môcť stretnúť na Fest Anči na začiatku júla – pevne však veríme, že koncom leta sa nám to podarí.

Na kedy posúvate termín zverejnenia oficiálneho výberu pre 13. ročník? Predlžuje sa aj call for entries?

Nie, call for entries sme uzavreli v riadnom termíne ku koncu februára a nebudeme ho predlžovať. Výsledky zverejníme na našom webe a sociálnych sieťach do konca apríla.

Čo ak v auguste ešte nepoľavia aktuálne epidemické opatrenia?

Veríme, že do konca leta sa situácia zlepší a bude možné začať sa stretávať a chodiť za kultúrou fyzicky. Ak by sa situácia predsa len v ďalších mesiacoch nemenila k lepšiemu, budeme pre Fest Anču 2020 hľadať ešte neskorší termín. (Dúfame, že na to nepríde.

Chcem si kúpiť lístok na Fest Anču, no zatiaľ váham, či to mám robiť. Čo ak sa festival zruší?

Lístok si môžeš pokojne kúpiť, rátame s tým, že Fest Anča sa tento rok uskutoční. Ak by sa tento predpoklad predsa len nepotvrdil a Anča by sa neuskutočnila, lístky bude možné vrátiť s nárokom na vrátenie plnej ceny lístka. To isté platí v prípade, že by sme museli festival ešte raz presúvať z augusta na iný termín, ktorý by ti nevyhovoval. Za kúpu lístka ti budeme vďační, pomôže nám ľahšie preklenúť toto komplikované obdobie.

Chcel/a som si kúpiť Limitku, ale v predaji ste ich mali mať iba do konca marca. Budú k dispozícii dlhšie?

Áno, predaj Limitky zatiaľ nechávame spustený. Koniec jej predaja budeme avizovať na našom Facebooku a Instagrame.

Ako mi Limitku v aktuálnej situácii doručíte?

Limitovanú edíciu lístka si ďalej bude možné kúpiť už iba prostredníctvom online predpredaju na našom webe. Fyzický predaj Limitky v Žiline a v Bratislave sme ukončili. Limitku ti doručíme e-mailom aj poštou. Fyzickú verziu, obsahujúcu artwork od Mareka Menkeho, však budeme posielať až po uvoľnení najstriktnejších protipandemických opatrení a menej často ako doteraz – maximálne raz za pár týždňov. Limitku nebudeme posielať poštou doporučene, príde ti teda rovno do schránky.

Kúpil/a som si Limitku na Fest Anču 2020, ale v novom termíne nebudem môcť prísť. Môžem lístok vrátiť?

Áno, lístky môžeš vrátiť. Ak si si lístok kúpil/a online cez Inviton, stačí ak napíšeš email na info@inviton.sk a uvedieš meno, na ktoré bol lístok zakúpený, a číslo účtu vo forme IBAN, na ktorý chceš, aby ti boli vrátené peniaze.

Ak si si lístok kúpil/a fyzicky v Žiline v Novej Synagóge alebo na Stanici Žilina-Záriečie, stačí ho priniesť naspäť a v hotovosti ti vyplatíme plnú sumu.

Ak si si lístok kúpil/a fyzicky v bratislavskom Artfore, budeš mať nárok vstupenku vrátiť priamo v predajni a dostať naspäť jej plnú cenu po znovuotvorení normálnej prevádzky kníhkupectva.

Chcel/a som prísť na Fest Anču ako dobrovoľník/čka. Kedy sa budem môcť prihlásiť?

Dobrovoľníci sú od začiatku Fest Anče jej pevnou súčasťou. Ak nám chceš prísť pomôcť s festivalom, budeme ťa potrebovať 26. – 30. augusta 2020 v Žiline. Prihlasovanie dobrovoľníkov otvoríme v polovici júna. Dozvieš sa o tom, už tradične, na našom webe aj Facebooku. Tešíme sa na teba!

Bude v augustovom termíne Fest Anče zachovaná veľkosť a pestrosť programu?

Snažíme sa o to, aby sa na festivale aktuálna situácia nepodpísala ináč než presunom termínu konania. Už teraz máme ukončený Call for entries na súťažné a nesúťažné sekcie a finalizujeme oficiálny výber. Takisto dokončujeme tohtoročný tematický fokus. K presunu termínu sme pristúpili najmä preto, aby sme na Fest Anči dokázali zabezpečiť okrem prítomnosti nás, organizátorov, a vás, návštevníkov, hlavne prítomnosť hostí, kapiel, študentov animácie, dobrovoľníkov, lektorov workshopov a všetkých, kto spolu s nami zabezpečujú každoročne pestrý program Fest Anče.

Môžem vás v aktuálnej situácii nejako podporiť?

Áno. Veľmi nám pomôže, ak sa rozhodneš prísť aj v novom termíne a kúpiť si lístok na Fest Anču 2020. Takisto nám pomôže, ak nám tento rok daruješ svoje 2% z daní, pokiaľ si ešte nepodával/a daňové priznanie. Viac info o tom, ako na to, nájdeš tu. Takisto tento rok pravdepodobne opäť spustíme možnosť darovať nám pri kúpe vstupenky aj dobrovoľný príspevok nad rámec riadnej ceny lístka. Ak sa rozhodneš prispieť nám, budeme veľmi radi!

Zároveň úprimne ďakujeme všetkým našim partnerom a sponzorom, ktorí sú s nami a pomáhajú nám preklenúť aktuálnu situáciu.

Vidíme sa na Fest Anči 2020!

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2020 finančne podporil Audiovizuálny fond.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Záštitu nad konaním festivalu Fest Anča 2020 prevzal primátor mesta Žilina, pán Peter Fiabáne.