Program pre deti – začiatok prázdnin s Fest Ančou

Síce je Medzinárodný festival animácie Fest Anča primárne zameraný na dospelého diváka, festivalový tím pri prípravách programu každoročne myslí aj na tých najmenších. Deti sa tak môžu tešiť na pestrý filmový program, ktorý obsahuje medzinárodné sekcie súťažných i nesúťažných filmov pre deti, ale aj rodinné filmy ako napríklad Tvojazem, či Mimi a Líza: Záhrada. Prvé prázdninové dni však nebudú len o filmoch! Návštevníci si môžu vychutnať workshop, divadelné predstavenie, ale aj čítanie obľúbených detských kníh.

Tohtoročný detský program bude prevažne prezentovaný cez festivalové dni od 30. júna do 3. júla. V utorok a stredu sa však budú v priestoroch Bábkového divadla Žilina a Stanice Žilina-Záriečie konať Detské dni pre školy. Cez piatok a sobotu bude program pre deti hlavne v žilinskom kníhkupectve Artforum, no a posledný deň festivalu, nedeľa 3. júla, bude obzvlášť zameraný na deti a ich rodičov. Nedeľný program sa bude opäť konať v Bábkovom divadle Žilina a Stanici Žilina-Záriečie.

Súťažná i nesúťažná sekcia

V rámci filmového programu si budú môcť najmladší diváci a ich rodičia pozrieť medzinárodné sekcie súťažných i nesúťažných filmov. Tie prezentujú najlepšie filmy z celého sveta pre deti, ktoré nie sú v bežnej kinodistribúcii. Vybrané filmy sa líšia od mainstreamovej produkcie a deťom prezentujú autorský animovaný film. Ide o tituly, ktoré sú nápadité, viac pracujú s detskou imagináciou a stimulujú deti k ďalšiemu rozmýšľaniu nad filmom a prehlbovaniu vzťahu s umením.

V súťažnej sekcii sa predstaví napríklad film Vo výťahu osamote. Ide o príbeh štyroch postavičiek, ktoré sa vo výťahu správajú inak, keď sú sami a inak, keď sú spolu. Táto vtipná bábková animácia sa dotýka vzťahu „jednotlivec – skupina” hravým a pre deti blízkym spôsobom. Deti sa môžu taktiež tešiť na film Mishou o psíkovi, ktorý sa stratil na Arktíde, no našťastie sa ho ujala skupinka zajacov.

V nesúťažnej detskej sekcii je vybraný aj film od slovenského animátora Filipa Diviaka Zvuky spoza lúky o muzikantovi, ktorý skrýva tajomstvo. V tejto sekcii sa predstavia aj dva filmy o ťave, ktorú neustále svrbí hrb. Preto je neustále rozptýlená, a tak sa dostáva do úsmevných a bizarných situácii, ktoré deti určite rozosmejú.

Zvuky spoza lúky (2020)

Ak však detskí diváci spolu so svojimi rodičmi nestihnú zhliadnuť spomínané filmy naživo na Fest Anči, súťažné i nesúťažné detské sekcie budú po festivale sprístupnené na online platforme DAFilms.sk počas jedného celého týždňa.

Detské dni pre školy

Filmy pre deti sa okrem festivalového uvedenia premietnu aj pár dní pred festivalom, konkrétne v utorok a stredu 28. a 29. júna v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie a Bábkového divadla Žilina. Do tohto programu sa zapoja triedy 1. stupňa základných škôl, ale aj predškoláci zo Žiliny a okolia. Premietanie prebehne v blokoch v čase vyučovania a bude obsahovať filmy, na ktoré v televízií ani na internete deti nenarazia. Žiaci a žiačky nakoniec určia víťaza ocenenia Anča Award v kategórii Najlepší detský krátky animovaný film. Víťaza budú vyberať spomedzi deviatich súťažných filmov.

Rodinné filmy

Fest Anča uvedie aj štyri rodinné filmy, z čoho tri (Kvík, Mimi a Líza: Záhrada a Myši patria do neba) budú priamo odkazovať aj na festivalovú tému: ženy v animácii. Posledný film Tvojazem (pôvodne Srdce veže) bude zas zosobnením dlhoročnej práce, ktorá vyústila v slovenský celovečerný animovaný film.

V novom príbehu o Mimi a Líze predstavia režisérky Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová svet nádhernej záhrady, v ktorej sa nielen filmové hrdinky, ale aj diváci a diváčky dozvedia o zázrakoch plynutia prírodných cyklov, dozrievania aj rastu. Film rozpráva príbeh o vzťahu človeka k prírode, ale aj k hmotným veciam, ktoré ho obklopujú.

Film Myši patria do neba bude zas o prekonávaní predsudkov, hľadaní lásky a odvahy. Rozprávka je o dvoch smrteľných nepriateľoch, malej Myši a Líške, ktorí sa po nešťastnej nehode stretnú vo zvieracom nebi, kde prídu o svoje prirodzené inštinkty a stanú sa najlepšími priateľmi.

Hlavnou hrdinkou stop-motion animácie Kvík je deväťročné dievčatko Babs, ktorá dostane od svojho starého otca na narodeniny prasiatko Kvík. Babs presvedčí rodičov, aby si prasiatko nechala, no jej starý otec sa potajomky zúčastňuje klobásovej súťaže, čím predstavuje pre Kvíka najväčšiu hrozbu.

Posledným rodinným filmom bude celovečerný animovaný debut Tvojazem režiséra Petra Budinského. Pôjde o príbeh malého chlapca menom Riki, ktorý sa vydáva do sveta plného fantázie, ďaleko za hranice šedivých stereotypov. Riki musí vstúpiť do tohto sveta, aby našiel pravdu a zachránil svoj vlastný svet.

Sprievodný program

Detskí účastníci festivalu sa môžu tešiť aj na workshop, ktorý sa bude niesť v duchu večerníčka Tresky plesky od Veroniky Kocourkovej. Kata Strofová, bláznivá a neohrozená moderátorka, ktorá informuje divákov o vzniku rôznych prírodných javov a katastrof, zavíta počas prvého prázdninového víkendu aj do Žiliny. Predstaví svoj cestovateľský denník, ktorý je plný nápadov a prekvapení. Deti si budú môcť na workshope spoločne vyrobiť sopku, ktorú potom nechajú vybuchnúť a taktiež sa naučia, ako taký výbuch sopky prebieha.

Tresky Plesky – Výbuch sopky s Katou Strofovou

Súčasťou sprievodného programu pre deti bude aj divadelné predstavenie Recept na leva od Divadla FÍ. Pôjde o bábkovú inscenáciu pre deti predškolského a mladšieho školského veku, ktorá rozpráva príbeh Viktora a Hanky. Ich zdanlivo náhodné stretnutie vyústi do veľkého dobrodružstva, v ktorom sa Hanka zmení na leva.

Festival návštevníkov láka aj na čítačku, ktorá sa bude konať 2. júla v žilinskom Artfore. Zúčastniť sa jej môžu všetky deti od 0 do 100 rokov. Čítať sa bude z detských knižiek od obľúbených autoriek alebo so ženskou hrdinkou v hlavnej úlohe.

Detské dni pre školy

UTOROK + STREDA

BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA / STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE
08:30 – Medzinárodná súťaž filmov pre deti
09:45 – Svetová panoráma pre deti 1
11:00 – Svetová panoráma pre deti 2

PIATOK

ARTFORUM
11:00 – Svetová panoráma pre deti 1
13:00 – Svetová panoráma pre deti 2
15:00 – Medzinárodná súťaž filmov pre deti
17:00 – Mimi a Líza: Záhrada

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA
19:00 – Kvík

BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA
20:00 – Tvojazem

SOBOTA

STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE
11:00 – Workshop: Tresky Plesky – Výbuch sopky s Katou Strofovou

ARTFORUM
11:00 – Svetová panoráma pre deti 2
13:00 – Medzinárodná súťaž filmov pre deti
15:00 – Svetová panoráma pre deti 1
17:00 – Čítačka pre deti od 0 do 100 rokov: Girl Power

BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA
19:00 – Myši patria do neba

NEDEĽA

STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE
10:00 – Svetová panoráma pre deti 1
11:00 – Divadlo FÍ: Recept na leva
12:00 – Svetová panoráma pre deti 2
14:00 – Medzinárodná súťaž filmov pre deti

BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA
11:00 – Mimi a Líza: Záhrada
13:00 – Kvík
15:00 – Myši patria do neba