Zverejňujeme oficiálny výber slovenských filmov na Fest Anči 2020

Michaela Mihályi & David Štumpf – SH_T HAPPENS

Je to ďalší dobrý rok pre slovenskú animáciu. Na 13. ročníku medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2020 dostanú preto slovenské krátke filmy prihlásené do tohtoročného call for entries opäť priestor hneď v dvoch sekciách – súťažnej aj nesúťažnej. Zverejňujeme ich zoznam. 

Do call for entries na 13. ročník Fest Anče sa prihlásilo vyše dvadsať filmov slovenských autorov. Medzi tými, ktoré sa dostali do slovenského výberu, sú diela známych animátoriek a animátorov, ako napr. Joanny Kožuch alebo Vandy Raýmanovej, ale aj mladších autoriek a autorov, medzi nimi napr. Veroniky Kocourkovej či Marty Prokopovej.

Počet prihlásených filmov opäť umožnil vytvoriť až dve domáce festivalové sekcie: súťažnú sekciu slovenských krátkych animovaných filmov a nesúťažnú Slovenskú panorámu.

“Pozitívne vnímame zväčšujúcu sa tematickú a žánrovú pestrosť naprieč slovenským animovaným filmom. Vidieť to napríklad aj v množstve videoklipov,” hodnotí riaditeľka a členka predvýberovej komisie Fest Anče Ivana Sujová.

Joanna Kožuch – Music Box

Zo známych titulov a mien sa tento rok do slovenského výberu dostal napríklad vlaňajší ocenený Marián Vredík, nasledovníci obľúbených animovaných večerníčkov Tresky plesky a Drobci, ale aj SH_T HAPPENS Michaely Mihályi a Davida Štumpfa, s ktorým jeho tvorcovia súťažili na festivaloch Sundance a Benátky.

“Tešíme sa, že na slovenskej tvorbe vidno pokračovanie v domácej tradícií večerníčkov a tvorby pre deti. Takisto oceňujeme, že v súťaži je aj niekoľko študentských filmov. Veľmi nás potešilo, že jeden z nich prišiel aj z VŠVU a dúfame, že perspektívne budeme dostávať čoraz viac filmov z iných ako filmových škôl,” uviedla Ivana Sujová.

 

Filmy vybrané do slovenskej súťaže:

Music Box – Joanna Kožuch
DROBCI (RAKETA) – Vanda Raýmanová, Michal Struss
clube de esquiar ~ Pudesse eu (could I) – Marián Vredík, Jana Vredík Hirnerová
Divoké bytosti – Marta Prokopová , Michal Blaško
Crossing – Agata Bolaňosová
Spiders – Lívia Suchá
Tresky Plesky: Poľadovica – Veronika Kocourková
Trust Me – Zlata Golecová
Fruit Of The Days – Szilard Kardiak, Sebastian Kardiak
SH_T HAPPENS – Michaela Mihalyi, David Štumpf

Filmy vybrané do nesúťažnej sekcie Slovenská Panorama:

Medial Banana & Polemic: Staré časy– Radovan Marček, Lenka Mišincová
Chestnut Boy – Agata Bolaňosová
B.O.P – Ladislav Jambor, Lukáš Ďurica
Kdo se se mnou zatočí – Adela Križovenská
The Little Red Headphones – Laura Lagová
Machule – Andrea Gabajová
Jeff Has a Test – Miriama Trnavska
On The Beach – Samuel Chovan
Broken House: Septentrional – Petra Pastoreková
About a Tree – Michaela Masanova

Kompletný oficiálny výber vrátane zahraničných filmov a všetkých tohtoročných súťažných kategórií oznámime vo štvrtok 30. apríla.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2020 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Záštitu nad konaním festivalu Fest Anča 2020 prevzal primátor mesta Žilina, pán Peter Fiabáne.