FEST ANČA PREDSTAVUJE TOHTOROČNÚ POROTU

Do 16. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča bolo prihlásených takmer 1400 filmov, z ktorých predvýberová komisia vybrala štedrú porciu 230 filmov. Hodnotiť ich priamo na festivale budú porotcovia a porotkyne, ktoré patria k popredným osobnostiam súčasnej animácie. Svoje zastúpenie v porote majú krajiny ako Nemecko, Taiwan, Poľsko, Chorvátsko, Česko a samozrejme Slovensko. Pestrá zostava poroty z celého sveta tak rozhodne o tom, komu spomedzi všetkých súťažných filmov udelia ocenenie Anča Award za: Najlepší krátky animovaný film, Najlepší študentský krátky animovaný film, Najlepší animovaný videoklip, ale aj Najlepší slovenský krátky animovaný film.

POROTA HLAVNEJ SÚŤAŽE

O ocenení Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší študentský krátky animovaný film bude rozhodovať porota v zložení Malte Stein, Cheng-Hsu Chung a Joanna Kozuch. 

Malte Stein je nezávislý tvorca animovaných filmov pôsobiaci v Berlíne. Malte študoval animáciu a scenáristiku a v 90. rokov začínal ako komiksový kreslič. Jeho filmy Modrý sen (2013), či Potopa (2018) boli uvedené na mnohých prestížnych festivaloch, kde získali aj viacero ocenení. So snímkou Vec (2021) vyhral tento filmár na minuloročnej Fest Anči hlavnú cenu za Najlepší krátky animovaný film. Na svojom novom filmovom projekte pracuje od roku 2022. Cheng-hsu Chung je pôvodom taiwanský režisér animovaných filmov, ktorý momentálne žije a pracuje v Berlíne. Jeho animovaná tvorba sa zameriava na využívanie surrealistických obrazov a postáv, prostredníctvom ktorých zachytáva meniacu sa povahu emócií, ale aj premenlivosť moderných romantických vzťahov nielen queer ľudí. Jeho diela uvádzajú filmové festivaly, televízie, ale aj výstavné siene. So svojím filmom Večná dovolenka šťastia sa predstaví aj v jednom z našich tohtoročných blokov o utópiách. Treťou členkou poroty je Joanna Kozuch – režisérka, výtvarníčka a animátorka, ktorá vyštudovala Akadémiu výtvarných umení v Poznani a Sliezku univerzitu v Katoviciach v rodnom Poľsku. Momentálne pôsobí na Katedre animovanej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Minulý rok bola jednou z autoriek oficiálneho festivalového vizuálu Fest Anče. Jej film Bolo raz jedno more… z roku 2021 sa stretol s obrovským úspechom doma, ale i v zahraničí.

Malte Stein/Cheng-hsu Chung/Joanna Kozuch

POROTA SLOVENSKEJ SÚŤAŽE

Odborná porota v zložení – Daniel Šuljić, Diana Cam Van Nguyen a Olga Bobrowska bude zas rozhodovať o držiteľovi Ceny primátora Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film v hodnote 1000 eur. 

Daniel Šuljić je režisér animovaných filmov a hudobník, ktorý pôsobí najmä vo Viedni a v Záhrebe. Okrem spomínaných miest študoval aj v Číne a bol tiež lektorom klasickej animácie v Linzi. Jeho filmy boli zaradené do programu stoviek festivalov a získali množstvo prestížnych ocenení. Daniel v súčasnosti pôsobí ako umelecký riaditeľ Svetového festivalu animovaného filmu Animafest Zagreb, ktorý patrí k popredným svetovým festivalom animácie. Diana Cam Van Nguyen je česko-vietnamská režisérka, výtvarníčka a absolventka FAMU v Prahe. Špecializuje sa na animované dokumenty a vo svojej tvorbe sa zameriava na intímne témy. Jej krátke filmy už stihli súťažiť na festivaloch v Locarne, Rotterdame, či Toronte. Jej najnovší krátky film Milý tati (2021) získal ocenenie Český lev, ale aj Cenu českej filmovej kritiky za najlepší krátky film a cenu Magnesia za najlepší študentský film. Diana momentálne pracuje na svojom celovečernom debute. Zoznam mien poroty slovenskej súťaže uzatvára Olga Bobrowska, ktorá je známou a uznávanou odborníčkou v oblasti animovaných štúdií, filmových štúdií, a teórie kultúry. Momentálne pôsobí na Inštitúte audiovizuálnych umení na Jagelovskej univerzite v Krakove. Je tiež spoluzakladateľkou a riaditeľkou Medzinárodného filmového festivalu StopTrik. Na Fest Anči sa tento rok predstaví aj so svojou prednáškou na tému Koľko utópie sa zmestí do post-apokalypsy?

Olga Bobrowsa/Diana Cam Van Nguyen/Daniel Šuljić

POROTA VIDEOKLIPOV

O tom, kto tento rok získa ocenenie Anča Award v kategórii Najlepší animovaný videoklip, bude rozhodovať porotcovská trojica v zložení – Luce Grosjean, Marek Menke a Marta Pajek. 

Luce Grosjean v roku 2014 založila distribučnú spoločnosť Sève Films, zameranú na mladé režisérske talenty v oblasti animovaného filmu. Spoločnosť sa v roku 2017 spojila s Miyu Production a odvtedy funguje pod hlavičkou Miyu Distribution. Filmy, ktoré distribuuje, žnú úspechy na popredných festivaloch po celom svete a už 4 z nich získali aj nomináciu na Oscara. O tom, že Luce má nos na dobré filmy svedčí aj to, že film 27, za ktorým stojí jej distribučná spoločnosť, získal ocenenie Zlatá Palma na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes. Grafický dizajnér Marek Menke tvorí a pôsobí v Bratislave. Už počas štúdia na tunajšej Vysokej škole múzických umení inklinoval k plagátovej tvorbe a ako DJ tieto schopnosti aj aktívne využíva na klubovej scéne. Od roku 2020 sa stará o vizuálnu identitu Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Videoklipovú porotu uzatvára poľská animátorka Marta Pajek, ktorá je autorkou krátkeho animovaného filmu Snová šnúra. Jej mimoriadne úspešný a oceňovaný triptych Nemožné objekty a iné príbehy uvedieme na tohtoročnej Fest Anči. Na premietanie vzápätí nadviaže aj Martin masterclass.

Luce Grosjean/Marek Menke/Marta Pajek