Predstavujeme oficiálny výber slovenských filmov na Fest Anči 2021

Aj tento rok sa môžeš na Fest Anči tešiť na príval kvalitnej domácej animovanej tvorby. Napriek nepriaznivým pandemickým podmienkam sa na 14. ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2021 prihlásilo až 40 slovenských krátkych filmov. Výber z nich zaplnil až dve sekcie – súťažnú a nesúťažnú. 

Do zoznamu pribudli úplne nové mená, ale aj zabehnutí autori, ktorých si môžeš pamätať z minulých ročníkov Fest Anče. Do súťažnej sekcie slovenských animovaných filmov sa dostal tento rok napríklad David Štumpf, ktorý si spolu s Michaelou Mihályi odniesol minulý rok cenu za najlepší slovenský animovaný film SH_T HAPPENS. Vo výbere sa opakuje aj meno Mariána Vredíka, ktorý v roku 2019 s Janou Vredík Hirnerovou získal čestné uznanie za videoklip Flush It Out. 

Csuport Virág Emma – Donna Bella

„Máme radosť, že sa nám darí kontinuálne oslovovať aj mladšie ročníky a prepájať ich s tými staršími – už profesionálnymi animátormi,” hodnotí kvalitu slovenského výberu dramaturg a člen predvýberovej komisie Jakub Spevák. 

Fest Anča zaznamenala aj nárast počtu filmov, ktoré sa do call for entries prihlásili zo základných umeleckých škôl. Jedným z nich je aj ručne kreslený animovaný film žiaka z popradskej ZUŠ Jakuba Mereša Nepozvaní hostia, – o stretnutí dvoch svetov, ktoré sa nedokázali tolerovať. Ten postúpil rovno do súťažnej sekcie slovenských filmov. Do tej nesúťažnej sa prebojovalo aj viacero ďalších titulov zo ZUŠ.

Jakub Mereš – Nepozvaní hostia

„Rozhodne je to znak, že počet mladých animátorov na Slovensku rastie a my sa z toho len tešíme”, doplnil Jakub Spevák. “Slovenský výber na Fest Anči je každoročne prehľadom profesionálnej aj študentskej animácie na Slovensku, no máme radosť, že zároveň môžeme prezentovať aj nové talenty, pre ktoré je animácia zatiaľ skôr len hobby.

Matej Mihályi – Prezident Lourajder: Osud

Do súťažnej sekcie Fest Anče spadajú aj animované videoklipy, ktorých tohtoročné zastúpenie treba tiež pochváliť. „Animované videoklipy majú na Slovensku už dlhší čas celkom vysoko nasadenú latku a potvrdzujú to aj dva, ktoré sme tento rok vybrali,” hovorí Jakub Spevák. Majú ich na svedomí tvorcovia – Matej Mihályi (Prezident Lourajder – Osud) a Marián Vredík (Čisté Tvary – LEŤ), dodáva.

Filmy vybrané do slovenskej súťaže:

Places (Priestory) – Andrea Gabajová

Prezident Lourajder: Osud – Matej Mihályi

Home Sweet Home – David Štumpf

Uninvited Guests (Nepozvaní hostia) – Jakub Mareš

Čisté tvary: FLY (LEŤ) – Marián Vredík

Maze of Memories – Anna Mária Medvecká

Trip to the Moon 1969 (Cesta Na Mesiac 1969) – Samuel Ščerbák

Sanctuary – Eva Matejovičová

Boys’ tears (Chlapčenské slzy) – Zuzana Žiaková

Donna Bella – Csuport Virág Emma

Fur – Kristína Bajaníková

On the Hill – Lukáš Ďurica, Juraj Mäsiar

 

Filmy vybrané do nesúťažnej sekcie Slovenská Panorama:

Between the Crowds – Viktoria Madanská

Nimral – Mária Dobrovodská

Full Stomach (Plný žalúdok) – Ingrid Lányiová

Dollmaker – Romana Candráková

Issues (Problémy) – Andrea Pátková, Veronika Valentová

Royal Dog – Anna Mária Medvecká

Glass (Sklo) – Adam Valluš, Emil Tomáš Faban

Funny Fruits (Strelení Ovocníci) – Matúš Ursíny

Aliens – Ivan Suvák

The Smallest Man (Najmenší mužíček) – Dávid Šúry

Builders – Roland Korečko

Lunate – Klára Fedora Homzová

 

Kompletný oficiálny výber vrátane zahraničných filmov a všetkých tohtoročných súťažných kategórií oznámime vo štvrtok 11. marca.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2021 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Študentské fórum Fest Anča získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórskych grantov.